Priemysel, služby, inovácie
…keď podnikať a dávať prácu iným je hodné obdivu a podpory.
Na Slovensko v minulosti prichádzali investície, tvorili sa pracovné miesta, budovali nové prevádzky. To sa v posledných rokoch takmer zastavilo a veľa investorov radšej uprednostní susedné krajiny. Dôvodom je stále horšie prostredie na podnikanie. Mnohé zahraničné firmy radšej zakotvia inde, za hranice dokonca svoje podniky presúvajú aj slovenskí podnikatelia. Nové závody a pracovné miesta, ktoré mohli na Slovensku vzniknúť, najmä na východe a juhu krajiny, sa stále nevytvárajú.
Výzvy a problémy
Slovenské hospodárstvo naráža na limity svojho rastu pre silnú orientáciu na priemysel. Rast je príliš založený na manuálnej práci a nízkych mzdách, málo na vedomostiach.
Slovensko má vysoký podiel priemyselnej výroby na HDP, čelí však nedostatku pracovných síl. Hrozí uviaznutie v tzv. pasci stredného príjmu, keď sú platy dobré, nebudú však ďalej rásť. Slovensko prestalo dobiehať západnú Európu pre nedostatok investícií s vyššou pridanou hodnotou – do inovácií a duševného vlastníctva, ktoré vytvárajú priestor pre rast platov. V tomto ukazovateli sme na tom spolu s Rumunskom najhoršie v EÚ.
Pre slovenskú ekonomiku je dôležité, aby rozvíjala najmä moderný priemysel s vysokou robotizáciou, inovácie a trhové služby s vyššou pridanou hodnotou. Dôležitým zdrojom bohatstva krajiny by sa postupne mali stať aj výskum a vývoj či patenty. Cieľom je znalostná ekonomika.
Naše riešenia
Moderný priemysel a služby
- Navrhneme podporu investícií najmä do oblasti vyspelého priemyslu 4.0, výskumu, vývoja a inovácií, trhových služieb s vyššou pridanou hodnotou a digitálneho priemyslu.
- Navrhneme podporu environmentálne a energeticky efektívneho hospodárstva cez rozumné využívanie emisných povoleniek a podporu investovania do ekologizácie prevádzok.
- Podporíme zakladanie a rast centier zdieľaných služieb najmä uľahčením flexibilného zamestnávania, stáží študentov a absolventov.
- Navrhneme lepšie nastavenie infraštruktúry výskumu, vývoja a inovácií na univerzitách, vo výskumných centrách a inkubátoroch, v centrách aplikačného vývoja a testovacích centrách. Tým sprístupníme výskumnú infraštruktúru aj pre malé a stredné firmy.
- Navrhneme kroky na podporu IT bezpečnosti a referenčnej architektúry, ako aj tvorby moderných technických noriem či zladenia európskych a národných právnych podmienok.
- Navrhneme podporu budovania priemyselných zón a parkov v ekonomicky slabých regiónoch, najmä poskytnutím štátnych, krajských a obecných pozemkov a budov do dlhodobého prenájmu.
Konkurencieschopnosť a zamestnanosť
- Navrhneme zvýšiť konkurencieschopnosť hospodárstva SR, najmä cez zlepšenie podnikateľského prostredia a rast produktivity práce.
- Navrhneme úpravu Zákonníka práce, ktorá zjednoduší a spružní zamestnávanie. Podporíme skrátené pracovné úväzky počas hospodárskeho spomalenia ako prevenciu pred prepúšťaním (flexikonto, kurzarbeit a pod.) a rozšírenie práv pre ľudí a firmy pri dohadovaní podmienok pracovno-právnych vzťahov.
- Navrhneme zaviesť jednoduché a prehľadné pravidlá flexibilného zamestnávania ľudí zo zahraničia, budeme pritom zohľadňovať, aby nedochádzalo k sociálnemu dumpingu v ekonomicky slabých regiónoch.
- Zameriame sa na rozvoj ľudských zdrojov, najmä na zlepšenie odborného vzdelávania na stredných a vysokých školách, jazykovej, matematickej a počítačovej gramotnosti.
- Navrhneme zvýšiť podporu malého a stredného podnikania ako obslužnej a dodávateľskej siete priemyselných odvetví.
- Navrhneme položiť dôraz na dokončenie infraštruktúry, najmä v menej rozvinutých regiónoch Slovenska: cesty, železnice, energetické a dátové siete.
- Navrhneme vypracovať stratégiu konkurencieschopnosti SR s víziou na najbližších 10 rokov a s akčným plánom pre všetky oblasti verejnej správy (investície, školstvo, daňové úľavy, prezentácia v SR v konkrétnych odvetviach, výskum a vývoj, podpora start-upov, atď).
Stavebníctvo
- Navrhneme vybudovať kompetenčné centrum pre stavebníctvo, zamerané na moderné technológie, stavebné postupy, metodiku, riadenie procesov.
- Navrhneme zaviesť dlhodobé plánovanie a prioritizáciu (podľa vopred stanovených kritérií) verejných stavieb v oblasti infraštruktúry, aby sa veľké stavebné firmy mohli na ne pripraviť a netrpeli kolísavosťou objednávok.
- Navrhneme schváliť nový stavebný zákon, ktorý prinesie výrazné zjednodušenie a zrýchlenie povoľovacích konaní, odstránenie duplicitných konaní, zbytočnej byrokracie a zlúčenie územného a stavebného konania. Chceme výrazne skrátiť lehoty na vybavovanie stavebných povolení. Cieľom zákona bude aj zvýšenie kvality stavieb.