Pôdohospodárstvo
…keď polia neležia ladom, ale dávajú ľuďom prácu a chlieb, krajine sebestačnosť.
Pôda bola na Slovensku v minulosti zdrojom hrdosti, prosperity a nezávislosti. No neporiadok v pozemkoch, agrodotáciách a rozpad potravinárskeho priemyslu z nej urobili objekt špekulácií. Oligarchovia ju kradnú poctivým roľníkom a berú na ňu dotácie. Veľká časť krajiny leží ladom, mnoho potravín musíme dovážať a ľudia na vidieku nemajú prácu. Lesy sa roky bezhlavo klčujú. Drevo sa takmer bez spracovania vyváža do zahraničia, profitujú z toho priekupníci a špekulanti pod ochranou vlády.
Výzvy a problémy
Pôdohospodárstvo u nás už takmer tri desaťročia upadá. Stámiliónové dotácie sa dostávajú do rúk úzkej skupiny firiem. Ročne sa cez tzv. priame platby pre poľnohospodárov rozdelí vyše 400 miliónov eur. Asi 90 % týchto peňazí končí na účtoch 10 % veľkých firiem. Spôsob rozdeľovania peňazí zvyšuje korupciu a nepodporuje aktivitu. Na vybavenie dotácií treba známosti na ministerstve. Za všetko hovoria prípady pseudopodnikateľov, akými sú podozrivé mafiánske skupiny Rodovcov a Vadalovcov či bývalá poslankyňa parlamentu za Smer Ľubica Rošková, ktorá dokonca získala dotácie od štátu na asfaltové a betónové plochy a na cudziu pôdu. Na pôdu, ktorú poctivo obrábajú jej skutoční vlastníci.
Zabúda sa na lesy. Nedarí sa presvedčiť vlády, že bez reálnej podpory nie je možné ich zachovať zdravé pre budúce generácie. Problémom je aj nezáujem lesníkov zvyšovať si odbornosť, tolerovanie korupcie v lesníctve a spory s ochranármi.
Naše riešenia
Pôda
- Navrhneme posilniť postavenie vlastníkov pozemkov oproti ich užívateľom (nájomcom). Skrátime výpovedné lehoty, rozšírime dôvody skončenia nájmu.
- Navrhneme zvýšiť minimálne nájomné a zrušíme právo prednostného nájmu.
- Navrhneme ukončiť reštitučné konania, vysporiadanie pozemkov v záhradkárskych osadách a tvorbu Registrov obnovenej evidencie pozemkov.
- Navrhneme uľahčiť prístup k pôde pre malých, mladých, začínajúcich a rodinných farmárov. Skrátime lehoty pri vydávaní rozhodnutí o vyčlenení pozemkov.
- Navrhneme zaviesť prednostné právo na nájom pozemkov od SPF pre malých, mladých a začínajúcich farmárov.
- Navrhneme zaviesť osobitné konania na vybavenie vlastníctva k pozemkom nezistených vlastníkov. Navrhneme ich dôslednú identifikáciu.
Poľnohospodárstvo
- Navrhneme podmieniť poskytovanie priamych platieb právnym vzťahom k pôde: listom vlastníctva, nájomnou či podnájomnou zmluvou a rozhodnutím pozemkového odboru o vyčlenení pôdy do podnájmu a pod.
- Navrhneme obmedzenie priamych platieb pre farmy nad 500 hektárov. Ušetrenú sumu presunieme do redistributívnej platby pre malých farmárov.
- Navrhneme zaviesť register užívacích vzťahov k pôde. Pri tzv. križovaní (dvojitých deklaráciách) zefektívnime rozhodovanie PPA o tom, kto z farmárov je oprávnený dostať platbu.
- Navrhneme viazať podporu pre farmárov na produkciu a zamestnanosť.
- Navrhneme zavedenie redistributívnej platby pre malých farmárov (napr. na prvých 100 ha a prvé kusy hospodárskych zvierat).
- Navrhneme vyššie dotácie pre rodinné farmy a zavedenie nízko úročených mikropôžičiek pre rodinných, mladých, malých a začínajúcich farmárov.
- Pri podpore navrhneme uprednostniť objektívne merateľné kritériá – aby ju dostal každý, kto splní stanovené podmienky.
Potravinárstvo
- Navrhneme rozšíriť predaj z dvora pre malých farmárov a potravinárov. Navrhneme zreálniť hygienické, stavebné, konštrukčné a iné požiadavky.
- Navrhneme vytvoriť podmienky pre relatívnu potravinovú sebestačnosť v poľnohospodárskej produkcii.
- Navrhneme uľahčiť podmienky pre zamestnávanie (aj sezónne) ľudí v sektore.
- Navrhneme zjednodušiť zriaďovanie malých potravinárskych a obchodných prevádzok.
- Navrhneme sprísniť kontroly, najmä dovážaných poľnohospodárskych produktov a potravín určených na predaj.
- Navrhneme využívať možnosti, ktoré dáva legislatíva EÚ v boji proti dvojakej kvalite potravín.
Lesné hospodárstvo
- Navrhneme, aby sa v lesoch reálne začalo hospodáriť prírode blízkym spôsobom.
- Navrhneme prijatie osobitného zákona o štátnom podniku Lesy SR. Zavedieme v ňom osobnú hmotnú zodpovednosť vedenia za spôsobené škody a umožníme verejnosti podieľať sa na jeho kontrole.
- Navrhneme zmenu spolitizovanej lesnej a drevárskej inšpekcie na nezávislú inštitúciu, ktorá zastaví korupčné drancovanie lesov.
- Navrhneme revíziu chránených území. Tie najcennejšie musia byť bezzásahové aj v praxi, nie iba na papieri. Majiteľom súkromných lesov navrhneme náhradu za ujmu z obmedzení, ktoré vyplývajú z ochrany prírody.
- Navrhneme zlúčiť úrady životného prostredia a lesné úrady, aby bolo menej úradníkov a viacej kvalitného lesa.
- Navrhneme zriadiť lesný ekofond s cieľom zabezpečiť ekosystémové služby (napr. tvorba zdrojov pitnej vody, protipovodňové opatrenia či rekreačné funkcie lesa).
- Navrhneme zmeniť zákon o poľovníctve tak, aby sme znížili extrémne škody, ktoré v súčasnosti na lesných porastoch spôsobuje lesná zver.