Ochrana pred hazardom
…. keď hazard považujeme za zlo pre rodinu a spoločnosť, a nie za zdroj príjmu štátneho rozpočtu
Hazardné hry, najmä videohry a výherné automaty negatívne vplývajú na jednotlivcov a ich rodiny. Majú devastačné zdravotné a sociálne dopady. Dramatický sa v ostatných rokoch rozšírili najmä videohry, ktoré postupne nahrádzajú výherné automaty. Sú pritom výkonnejšie a sofistikovanejšie. Mnohé štúdie charakterizujú video-gambling ako najsilnejšiu a najnávykovejšiu formu závislosti na hrách. Herne znehodnocujú verejné priestory, často sú to tmavé a zatemnené brlohy, kde chodia ľudia, mnohokrát tí najchudobnejší, prehrávať ťažko zarobené peniaze.
Výzvy a problémy
V roku 2019 začal platiť nový zákon o hazardných hrách, ktorý umožnil vstup súkromných prevádzkovateľov na trh s internetovými hazardnými hrami. Štát v ňom však nekládol dôraz na preventívne opatrenia, ktoré by zabránili vzniku závislosti na online hazardných hrách. Vzhľadom na digitálny vek, v ktorom žijeme, môžeme očakávať vysoký nárast tohto trhu a viac závislých hráčov. Zákon síce upravil otváraciu dobu herní a umožnil obciam regulovať herne v blízkosti škôl a zariadení pre deti a mládež, no na druhej strane dal možnosť, aby prevádzkovatelia súčasne vlastnili herne, internetové herne, prípadne kasíno a internetové kasíno.
V prípade regulácii na území miest a obcí môžu prevádzkovatelia svojich hráčov ľahko presunúť do online priestoru. Zákon síce mal za cieľ zvýšiť ochranu hráčov, naše návrhy na zavedenie samoregulačných opatrení po vzore ČR sa nepodarilo presadiť. Pozitívne je, že od 1. januára 2019 funguje register vylúčených osôb, v ktorom sú zapísaní napríklad poberatelia dávok v hmotnej núdzi. Ide o opatrenie, ktoré na Slovensku dlhodobo presadzoval Peter Pollák, bývalý poslanec NR SR a terajší poslanec Európskeho parlamentu (OĽANO). V registri však stále nie sú zapísaní dlžníci na zdravotnom alebo sociálnom poistení.
Naším cieľom je zmierniť dopady hazardu na rodiny a sprísniť podmienky pre prevádzkovateľov hazardných hier natoľko, aby sa hazard prestal rozvíjať. Vlády na Slovensku dlhodobo podceňujú riziká a nevnímajú náklady, ktoré sú s hraním hazardných hier spojené.
Napríklad vláda Róberta Fica ako jedno z prvých opatrení v roku 2012 zrušila možnosť, aby obecné zastupiteľstvo mohlo zakázať na území obce či mesta výherné automaty. Dnes je možné obmedziť hazard až po vyzbieraní 30 % podpisov oprávnených voličov na petíciu, na základe ktorej zastupiteľstvo obce alebo mesta príjme všeobecne záväzné nariadenie.
Naše riešenia
- Navrhneme návrat zákona o hazardných hrách do podoby z roku 2011, aby umožnil obciam a mestám zakázať na svojom území výherné automaty aj bez petície. Reguláciu (čiastočný zákaz) je potrebné upraviť, aby obce a mestá mohli ustanoviť maximálny počet herní, kasín a herných prístrojov na svojom území.
- Navrhneme zaviesť reguláciu aj pre stávkové kancelárie.
- Navrhneme skrátenie licencií pre herne a kasína na maximálne 2 roky, aby sa zákaz hazardu alebo regulácia mohli prejaviť v primeranom čase.
- Navrhneme zrušenie herní v bytových domoch a malých sídliskových obchodných priestorov. Obmedzenie prevádzkovania hazardných hier na luxusné hotely a nákupné centrá, ktoré majú aspoň 5000 metrov štvorcových predajnej plochy.
- Navrhneme zákaz predaja a podávania alkoholických nápojov v prevádzkach hazardných hier.
- Navrhneme zákaz, resp. obmedzenie reklamy na hazardné hry.
- Podporíme zvýšenie minimálneho veku pre účasť na hazardnej hre na 21 rokov, aby ich nemohli hrať stredoškoláci a gymnazisti.
- Navrhneme zavedenie samoregulačných opatrení, ako maximálna mesačná výška stávok a prehry, maximálna doba hrania za deň a mesiac, maximálny počet návštev herne alebo kasína za mesiac či minimálna prestávka po opustení herne alebo kasína. Tieto samoregulačné opatrenia navrhujeme zaviesť aj pre online hazardné hry a stávkové hry.
- Navrhneme zavedenie registra hráčov, do ktorého sa bude musieť zapísať každý, kto bude chcieť hrať. V tomto registri si hráč nastaví samoregulačné opatrenia, ktoré budú platiť pre všetky druhy hazardných hier. Hráč bude mať k dispozícii informácie o svojich celkových stávkach, výhrach a prehrách ako aj o dĺžke hrania.
- Navrhneme rozšíriť register vylúčených o dlžníkov sociálnej či zdravotnej poisťovne, o osoby, ktoré vyhlásili osobný bankrot a tých, voči ktorým je vedená exekúcia.
- Navrhneme zvýšenie financií pre zabezpečenie nepretržitej prevádzky Linky pomoci pre problémy s hraním.
- Podporíme výskum správania hráčov hazardných hier ako aj užívateľov alkoholu, tabaku, drog a liekov s cieľom odhaliť vzorce patologického správania a navrhnúť preventívne opatrenia.
- Navrhneme zákaz darovacích zmlúv medzi prevádzkovateľmi hazardných hier a obcami, nakoľko cez tieto dary dochádza k ovplyvňovaniu poslancov pri hlasovaní o regulácii či zákaze hazardných hier, čo považujeme za formu nepriamej korupcie.