Bezpečnosť, polícia a boj s mafiou
… keď polícia slúži všetkým obyvateľom, nie iba „našim ľuďom“.
Policajtom sa hádžu polená pod nohy. Politické špičky cez svojich ľudí v polícii robia prekážky poctivým vyšetrovateľom a bránia im, aby išli rýchlo a tvrdo po zločincoch, ktorí sú korupčným spôsobom napojení na verejné financie. Potvrdili sa prepojenia bývalých policajných špičiek s oligarchami, vrátane niekdajšieho prezidenta Policajného zboru SR či mnohých nižšie postavených policajných šéfov.
Výzvy a problémy
Policajný zbor by mal zohrať ústrednú úlohu v boji proti korupcii spolu s prokuratúrou a súdmi. Zatiaľ sa však vyšetrovanie zameriava iba na „malé ryby“. Dôvera občanov k polícii je nízka. Podľa prieskumu EÚ jej neverí viac ako polovica ľudí na Slovensku. Príčinou je netransparentnosť, mizivé výsledky pri vyšetrovaní veľkých káuz, ktoré sa často končia výrokom „skutok sa nestal“. Problémom je aj nedostatok skúsených policajtov, ktorí odišli do výsluhového dôchodku, zasahovanie nadriadených do samostatnosti vyšetrovateľov, slabá kontrola zneužívania právomoci a podozrení z korupcie u policajtov.
Nástupné platy policajtov sú veľmi nízke, sociálny systém sa mení príliš často, čo znižuje atraktivitu povolania. Mnohí z tých, ktorí v polícii zostali, sa riadia heslom: „kto nič nerobí, nič nepokazí“. Mnohokrát sa pri vyšetrovaní a inej služobnej činnosti boja ísť do rizika a konať proaktívne, pretože nadriadení ich v citlivých prípadoch nepodržia. Naopak, sú vystavení pranierovaniu, tlaku a finančným postihom. Polícia musí ísť po krku aj „veľkým rybám“. Policajti musia cítiť oporu od svojich nadriadených, aby nemali strach konať proaktívne, a to aj pri politicky exponovaných kauzách.
Súčasná vládna moc zvolila stratégiu zabetónovania kľúčového predstaviteľa bezpečnostných zložiek – prezidenta Policajného zboru. Nová vláda by mala v odôvodnených prípadoch presadiť personálne zmeny. V prípade šéfa polície to zákon o štátnej službe prakticky neumožňuje a treba ho upraviť. Prezident Policajného zboru musí byť človek, ktorý je čistý, dynamický a bez väzieb na politikov a oligarchov.
Najlepší spôsobom, ako účinne bojovať proti zločinu, je zabrániť jeho vzniku a odradiť potenciálneho páchateľa od jeho páchania. Polícia by sa mala viac sústrediť na prevenciu a konať proaktívne, nie až po zverejnení podozrení v médiách. Policajti sú však zavalení byrokraciou a záujem o prácu v polícii klesá.
Medzi najnáročnejšie úlohy polície patrí boj s organizovanou kriminalitou. Aktivity mafie ohrozujú funkčnosť, nezávislosť, ústavnosť a demokratický charakter štátu. Organizovaný zločin, často prepojený na politické špičky, využíva a rozširuje korupciu a živí šedú ekonomiku. Je v životnom záujme Slovenska rozbiť tieto paralelné štruktúry moci. Neriešenie káuz totiž vytvára u ľudí frustráciu, prestávajú veriť v právny štát a demokraciu, hľadajú extrémne a radikálne riešenia.
Naše riešenia
Práca policajtov
- Navrhneme zatraktívniť prácu v Policajnom zbore tak, aby sa nemusel robiť nábor, ale výber tých najlepších.
- Navrhneme zaviesť transparentný a predvídateľný kariérny rast policajtov. Zachováme doterajšie sociálne zabezpečenie príslušníkov ozbrojených síl a záchranných zložiek.
- Navrhneme zlepšiť technickú vybavenosť nákupom modernej spravodajskej techniky a umožníme jej využitie v trestnom konaní, aby bola polícia vždy „o krok dopredu“ pred zločincami.
- Navrhneme odstrániť neprimerané vstupy nadriadených do procesnej samostatnosti vyšetrovateľa.
- Pri Poriadkovej polícii navrhneme zrušiť hodnotenie aj na základe počtu udelených pokút pri dopravných priestupkoch. Ide o príslušníkov tzv. „prvého kontaktu“ s obyvateľmi. Činnosť starších inšpektorov s územnou pôsobnosťou navrhneme hodnotiť hlavne podľa vyhľadanej a objasnenej trestnej činnosti v pridelenom obvode.
- Navrhneme, aby každý výsledok operatívneho preverovania alebo rozpracovania podozrenia z trestnej činnosti bolo možné ukončiť len po preskúmaní prokurátorom. V týchto prípadoch bude mať prokurátor právo nariadiť vyšetrovanie alebo skrátené vyšetrovanie.
Fungovanie polície a kontrola
- Navrhneme novú voľbu nezávislého prezidenta Policajného zboru. Navrhneme zmeny vo verejnom vypočutí kandidátov vo Výbore NR SR pre obranu a bezpečnosť na túto pozíciu. Výbor po vypočutí odporučí ministrovi vnútra dvoch najlepších kandidátov na pozíciu policajného prezidenta. S odporúčaním sa minister môže, ale nemusí stotožniť. Kandidát musí vedieť zdokladovať svoj majetok (a osôb, ktoré s nim žijú v jednej domácnosti), pričom sa budú zohľadňovať aj pôžičky a pasíva.
- Navrhneme, aby prezident Policajného zboru a ďalší jeho vrcholoví predstavitelia boli pri prijímaní na vysoké riadiace funkcie podrobení skríningovému vyšetreniu (tzv. detektoru lži) nezaujatým a nezávislým orgánom, podobne ako pri prijímaní do špecializovaných útvarov v polícii a tajných službách. Následne by takéto vyšetrenie museli absolvovať minimálne raz ročne. Vrcholoví predstavitelia Policajného zboru musia okrem mať odbornosti aj vysoký morálny kredit. S výsledkami skríningu sa následne oboznámi Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť.
- Navrhneme prijať nový Trestný zákon a Trestný poriadok s modelom podľa vzoru z Českej republiky, ktorý odstráni sformalizované štádium začatia trestného stíhania.
- Navrhneme zvýšiť pokuty za riadenie motorového vozidla pod vplyvom alkoholu.
- Navrhneme posilniť prítomnosť dopravnej polície na úsekoch so zvýšenou nehodovosťou.
- Navrhneme, aby sa dotiahlo zavedenie objektívnej zodpovednosti za dopravné priestupky.
- Navrhneme vytvoriť Generálnu inšpekciu bezpečnostných zborov, ktorá sa bude zaoberať trestnou činnosťou všetkých príslušníkov bezpečnostných zložiek štátu. Jej súčasťou budú operatívne zložky v jednotlivých rezortoch.
Obecná polícia
- Podporíme rozvoj obecnej polície prijatím nového zákona, ktorý bude odzrkadľovať takmer 30-ročné pôsobenie tejto bezpečnostnej zložky v štruktúre zabezpečenia verejného poriadku.
- Navrhneme zrovnoprávniť kompetencie v priestupkovom konaní s príslušníkmi Obvodného oddelenia Policajného zboru v územnej pôsobnosti obecných a mestských polícií.
- Navrhneme rozšíriť právomoci pri používaní donucovacích prostriedkov pri osobe, ktorá spácha priestupok a správa sa pri predvádzaní na vyšetrenie agresívne, ako aj právomoci mestských policajtov napríklad pri preukazovaní totožnosti občanov.
- Navrhneme zabezpečiť a zjednotiť hodnostné označenie príslušníkov obecných polícií s napojením na mzdové ohodnotenie a profesijný rast.
- Navrhneme preradiť príslušníkov obecných a mestských polícii do 3. rizikovej skupiny prác tak, ako sú zaradení príslušníci Policajného zboru (okrem zásahových jednotiek).
- Navrhneme zabezpečiť užšiu a kvalitnejšiu spoluprácu medzi jednotlivými bezpečnostnými zložkami Policajného zboru a obecnými a mestskými políciami na Slovensku.
- Navrhneme posilniť „Oddelenie dohľadu nad činnosťou obecnej polície“ o odborníkov z obecných polícií z dôvodu školenia, zvyšovania úrovne a odbornej kvality jednotlivých obecných a mestských polícií.
- Navrhneme pravidelné lekárske prehliadky pre príslušníkov obecných polícií so zameraním na komplexné preverenie zdravotného stavu a zákonný nárok na regeneráciu síl v ozdravovacích zariadeniach.
Ekonomická kriminalita/boj proti korupcii a daňovým podvodom
- Navrhneme zjednotiť používanie informačno-technických prostriedkov (ITP) na všetky trestné činy, o ktorých sa vyšetrovacie orgány pri odpočúvaní dozvedia.
- Budeme podporovať efektívny systém na ochranu oznamovateľov korupcie, napríklad sfunkčnením Úradu pre ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti.
- Rozšírime inštitút zastavenia trestného stíhania pre páchateľov korupcie (v konaní pred súdom), ktorí podplácali, no priznali sa a skutok oľutovali.
- Zavedieme pravidlo, že ak priamy aktér usvedčí toho, kto dáva alebo berie úplatok, súčasťou rozhodnutia súdu bude finančná kompenzácia pre nahlasovateľa (vo výške 50 % z výšky úplatku), ktorú zaplatí iniciátor korupcie.
- Navrhneme zaviesť povinnosť prikladať ku kontrolným výkazom DPH aj faktúry v elektronickej forme.
- Navrhneme zaviesť povinnosť posielať schválenú účtovnú závierku na daňový úrad aj s kompletným účtovníctvom v elektronickej podobe.
- Navrhneme presadiť účinné opatrenia, aby sa do obchodných spoločností nedostávali nastrčené osoby alebo tzv. “biele kone”. Prepis firmy na inú osobu umožníme až po kompletnom odovzdaní účtovníctva v elektronickej forme daňovému úradu. Jeho úplnosť potvrdí správca dane, ktorý o tom vydá potvrdenie.
- Navrhneme vytvoriť podmienky, aby polícia mohla proaktívne a intenzívne rozpracovávať zločinecké skupiny, ktoré profitujú z čerpania dotácií a eurofondov, ako aj politicky citlivé kauzy.
Spravodajské služby
Fungujúce spravodajstvo je „očami a ušami“ štátu. Bez nich stráca orientáciu v neistom, rýchlo sa meniacom prostredí. Kauzy svedčia o tom, že tajné služby namiesto svojho hlavného poslania – chrániť a presadzovať záujmy SR – slúžia cieľom politických a ekonomických záujmových skupín, ktoré sú aktuálne pri moci. Výsledkom je narušená dôveryhodnosť tak voči vlastným občanom, ako aj medzinárodným partnerom.
- Navrhneme zostaviť komisiu so silným politickým mandátom, ktorá navrhne kroky na obnovu dôveryhodnosti a efektívnosti spravodajských služieb bez možnosti politickej manipulácie.
- Za dôležitý prvok stability považujeme, aby zákon o spravodajských službách bol predmetom rokovania vlády s opozíciou a podľa možnosti schválený väčšinou parlamentných strán.
- Ak tajné služby zistia korupčné správanie verejných funkcionárov, navrhneme, aby bolo povinné odstúpiť takéto zistenia orgánom činným v trestnom konaní.
Hasičský a záchranný zbor
Terorizmus, havárie, či prírodné katastrofy, si vyžadujú akcieschopných hasičov a záchranárov. Ich technická vybavenosť napriek modernizácii zaostáva za štandardmi iných krajín EÚ. Nutné je dobudovať aj systém civilnej ochrany.
- Navrhneme obnoviť zastaranú techniku, zrekonštruovať hasičské stanice.
- Navrhneme dobudovať systém civilnej ochrany, aby jej zložky boli kedykoľvek pripravené a schopné včas varovať obyvateľstvo v prípade mimoriadnych udalostí. Obyvatelia musia byť informovaní o kryte civilnej ochrany a potrebnom vybavení.
- Navrhneme zlepšiť povinné vzdelávanie v školách ohľadom podávania prvej pomoci, správania sa pri požiari, živelnej katastrofe, teroristickom útoku a podobne.
- Navrhneme zlepšiť podporu štátu pre dobrovoľné hasičské zbory.