Sociálna pomoc a starostlivosť
…keď štát pomáha chudobným, chorým a slabým.
Tisíce seniorov, zdravotne postihnutých i dlhodobo chorých občanov žije v podmienkach, ktoré nie sú dôstojné 21. storočia. Mnohí z nich dlhé roky pracovali a platili štátu dane a odvody, ale keď sa ocitnú v núdzi, štát sa o nich nedokáže poriadne postarať tak, aby netrpeli chudobou, odstrčením a nedostatočnou starostlivosťou. Dôvodom je slabo fungujúci systém sociálnych služieb pre dôchodcov. Štát nedostatočne reaguje na rýchle starnutie obyvateľstva a potom hasí požiare improvizovanými riešeniami. Vypomstí sa to najslabším, ktorí sa nedokážu brániť nízkej kvalite a neporiadku.
Výzvy a problémy
Dopyt po sociálnych službách na Slovensku prudko narastá. Štát ich zveril samospráve, no tá to finančne nezvláda. V systéme chýba asi 30 % zdrojov. Na umiestnenie do zariadení sociálnych služieb čaká okolo 10-tisíc žiadateľov.
V menších obciach sú terénne opatrovateľské služby takmer nedostupné, chýba financovanie i personál. Naše opatrovateľky pracujú v zahraničí a pokiaľ nebudú lepšie platené, na Slovensko sa nevrátia. Tým narastá počet žiadateľov o verejné zariadenia sociálnych služieb, ktoré sú lacnejšie ako neštátne.
Na Slovensku žije približne pol milióna ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím, skoro desatina populácie. Aj ich podpora je nedostatočná. Je dôležité poskytnúť im príležitosti na osobný rozvoj a zapojenie sa do života. Cieľom je, aby mohli pracovať a žiť nezávisle doma, nie oddelene v izolácii.
Chýba aj poradenstvo pre zdravotne postihnutých, ktorí si hľadajú prácu, a motivačné stimuly pre firmy, aby tieto osoby zamestnávali. Rovnako absentuje aj koncepcia prevencie a riešenia problémov bezdomovcov.
Naše riešenia
Služby dlhodobej starostlivosti
- Navrhneme zmenu financovania osôb odkázaných na pomoc iných ľudí cez tzv. „príspevok na odkázanosť“. Bude odstupňovaný podľa miery odkázanosti osoby. Prijímateľom príspevku bude odkázaná osoba, a to formou poukážky vydávanej na základe rozhodnutia správneho orgánu. Odkázaná osoba sa slobodne rozhodne, aký druh sociálnej služby si zvolí. Očakávame, že to posilní jej ochotu zotrvať v domácom prostredí.
- Navrhneme zavedenie povinného štátom plateného poistenia v nezamestnanosti pre osoby, ktoré vykonávajú opatrovanie rodinného príslušníka.
- Financovanie sociálnych služieb bude pre narastanie počtu ľudí odkázaných na pomoc iných stále náročnejšie a vyžiada si viaczdrojové financovanie. Preto navrhneme zaviesť poistenie v odkázanosti v zákone o sociálnom poistení. Sadzbu poistného navrhujeme na 1,5 až 2 % a bude zohľadnená v novom nastavení sadzieb sociálneho poistného tak, že celkové odvody nestúpnu (v tomto rozsahu by kleslo nemocenské a poistenie v nezamestnanosti). Zdrojom financovania by boli zvýšené vymeriavacie základy štátu na dôchodkové poistenie za osoby na materskej a rodičovskej dovolenke, osoby, ktoré vykonávajú opatrovanie v domácom prostredí, zvýšenie sadzby poistného, ktoré platí štát za vybrané osoby do rezervného fondu solidarity z 2% na 4,75% teda na úroveň, ktorú platia zamestnávatelia a živnostníci. Ďalším zdrojom môže byť zlepšenie úspešnosti výberu poistného o jeden percentuálny bod, celková úspora z uvedených zdrojov je odhadovaná na viac ako 200 mil. eur, čo je cca 2% z rozpočtu Sociálnej poisťovne.
- Podporíme vyňatie posudkovej činnosti zo Sociálnej poisťovne a začlenenie do spoločnej posudkovej činnosti pre samosprávu, štátnu správu a Sociálnu poisťovňu.
- Na zabezpečenie opatrovateľskej služby navrhneme presunúť túto kompetenciu na štát v prípadoch, ak obec nie je schopná personálne zabezpečiť túto službu.
- Budeme pokračovať v transformácii inštitucionálnych sociálnych služieb na komunitné s dôrazom na ich adresnosť a kvalitu. Vytvoríme nové alebo obnovíme existujúce kapacity chráneného bývania.
- Navrhneme umožniť obciam a mestám, aby mohli čerpať prostriedky so Štátneho fondu rozvoja bývania na obnovu a úpravu sociálnych bytov, aby boli prístupné pre každého.
- Otvoríme odbornú diskusiu o systémovom rozčlenení zákona o sociálnych službách do troch samostatných zákonov podľa cieľových skupín: zákon o dlhodobej starostlivosti a komunitných službách pre seniorov, zákon o podpore sociálneho začleňovania osôb so zdravotným postihnutím, zákon o krízovej intervencii a prevencii. Financovanie sociálnych služieb by sa malo riešiť osobitným zákonom.
- Zjednotíme poskytovanie sociálnych a zdravotných služieb do jedného systému dlhodobej starostlivosti, čím sa zvýši kvalita starostlivosti.
- Opatrovateľovi ťažko zdravotne postihnutého príbuzného navrhneme garantovať príspevok vo výške minimálnej mzdy. Navrhneme zrušiť naviazanie príspevku opatrovateľa na príjem opatrovanej osoby so ZŤP.
Osoby so zdravotným postihnutím
- Navrhneme zvýšiť verejné výdavky na zlepšovanie kvality života osôb so zdravotným postihnutím a ich začlenenia do spoločnosti (zdravotná starostlivosť, bývanie, zamestnávanie osôb so zdravotným postihnutím, ich vzdelávanie a kultúru). Zefektívnime ich kontrolu.
- Navrhneme zaviesť jednotnú a právne záväznú definíciu zdravotného postihnutia v zmysle Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím. V súčasnosti existuje viacero rozporných definícií, čo vytvára chaos pri posudzovaní jednotlivých subjektívnych práv osôb so zdravotným postihnutím.
- Navrhneme zintenzívniť terénnu prácu a poradenstvo pre rodiny s deťmi s ťažkým zdravotným postihnutím. Navrhneme vytvoriť sieť povinnej integrovanej starostlivosti o deti so zdravotným postihnutím od momentu zistenia zdravotného postihnutia v úzkej spolupráci s pediatrami, aby sa rodičia dostali k potrebným informáciám na zvládnutie novej životnej situácie, ideálne ešte pred narodením dieťaťa.
- Navrhneme poskytovanie informácií o dostupných formách pomoci na jednom mieste. V tejto súvislosti navrhneme zriadenie klientskych centier vo vybraných okresných mestách, kde si osoby so zdravotným postihnutím budú môcť zistiť podrobné informácie o svojich právach a povinnostiach (legislatíva).
- Navrhneme vytvoriť tímy multidisciplinárnej starostlivosti v nemocniciach s cieľom komplexného posúdenia zdravotného stavu osoby so zdravotným postihnutím a následnej starostlivosti o takéto osoby v každom štádiu ich života.
- Podporíme vybudovanie centier včasnej intervencie, aj lepšie vzdelávanie lekárov v tejto oblasti. Napravíme existujúcu nespravodlivosť vo financovaní týchto služieb.
- Navrhneme zlepšiť dostupnosť predškolských zariadení aj pre deti so zdravotným postihnutím cez zvyšovanie počtu asistentov učiteľov alebo zdravotníckeho personálu pre tieto deti. Navrhneme zaviesť nárokovateľnosť na službu asistenta učiteľa, prípadne na iný podporný personál (liečebný pedagóg, ABA terapeut či zdravotnícky pracovník). Zdroje na tento účel budeme hľadať v kapitolách rezortov práce, školstva a sociálnych vecí.
- Navrhneme zvýšiť dostupnosť poradenstva terénnych špeciálnych pedagógov (cestujúcich učiteľov) pri vzdelávaní detí so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami na bežných školách.
- Navrhneme podporiť zamestnávanie ľudí so zdravotným postihnutím na otvorenom trhu práce a uľahčenie začlenenia tejto skupiny osôb do spoločnosti s osobitným dôrazom na mladých ľudí. Napríklad cez zvýšenie motivácie firiem zamestnávať osoby so zdravotným postihnutím.
- Navrhneme zúžiť okruh fakultatívne priznávaných príspevkov a rozšíriť okruh obligatórnych príspevkov na vytváranie a udržanie pracovných miest pre osoby so zdravotným postihnutím (zákon o službách zamestnanosti).
- Navrhneme zaviesť odvodové prázdniny pre firmy, ak vytvoria miesto a zamestnajú osoby so zdravotným postihnutím.
- Navrhneme zrušiť obmedzenie, podľa ktorého môže chránená dielňa vykonávať svoju činnosť iba v priestoroch schválených Úradom verejného zdravotníctva.
- Navrhneme, aby bezbariérovosť bola podmienkou pre kolaudačné rozhodnutie pre verejnú budovu.
- Podporíme motiváciu firiem a štátnej správy k zadávaniu zákaziek pre chránené dielne namiesto úhrady odvodu za nesplnenie povinného podielu zamestnávania osôb so zdravotným postihnutím.
- Navrhneme zintenzívniť vzdelávanie tlmočníkov do posunkového jazyka.
- Navrhneme možnosť zriaďovať chránené dielne aj v exteriéri.
Ľudia bez domova
- Navrhneme prijatie národnej koncepcie prevencie a riešenia bezdomovcova.
- Podporíme prevenciu bezdomovstva presadzovaním opatrení, ako napríklad bezplatné finančné poradenstvo pre nízkopríjmové skupiny obyvateľstva.
- Navrhneme terénnu sociálnu prácu so zadlženými obyvateľmi obecných nájomných bytov.
- Podporíme vznik integračných a denných centier komunitnej pomoci pre ľudí bez domova.
- V zákone o pomoci v hmotnej núdzi navrhneme zaviesť nový „príspevok na ubytovanie“ pre osoby, ktoré nemajú vlastné ani nájomné bývanie (bezdomovci).