Rómska problematika
… keď aj v osadách vychovávame ľudí k pracovitosti, nie k závislosti na poberaní dávok.
Slovensko nie je jednoliatym štátom. Zhruba pätinu jeho obyvateľstva tvoria etnické menšiny. Najviac zanedbaní sú Rómovia, ktorých štát skôr oddeľuje ako integruje do spoločnosti. Veľká časť eurofondov, ktoré boli určené na rómsku problematiku, sa rozkradla a tisíce ľudí bez vzdelania a nádeje stále žijú v otrasných životných podmienkach v chudobných osadách po celej krajine. Miesto toho, aby sa pracovalo na ich vzdelávaní, umiestnení na trhu práce a zlepšení bývania, kupuje si ich vláda sociálnymi dávkami a svojou ignoranciou ich vyháňa do zahraničia. Zabúda, že v rómskych osadách je v čase nedostatku pracovnej sily na Slovensku obrovský potenciál pre trh práce.
Výzvy a problémy
Spolužitie Rómov a majoritného obyvateľstva je dlhodobo v pozadí záujmu politikov. Veľká časť rómskej populácie žije na hranici chudoby a trpí vysokou nezamestnanosťou, nízko kvalifikovanou prácou, slabým vzdelaním a zlým zdravotným stavom. Na Slovensku žije približne 440-tisíc Rómov, teda asi 8 % celkovej populácie.
Rozdiel medzi rómskou komunitou a majoritným obyvateľstvom je priepastný najmä vo vzdelávaní. Nízka úroveň vzdelania a zručností má katastrofálne následky pri hľadaní zamestnania. Rómske deti, diagnostikované ako deti s ľahkým mentálnym postihnutím, často končia v špeciálnych školách, kam však ani nepatria.
Sociálny systém je neefektívny, nespravodlivý, nemotivuje k zodpovednosti a osamostatneniu sa od sociálnej pomoci štátu. Mnohé rodiny si nedokážu rozložiť mesačné výdavky a stávajú sa obeťou úžery a hazardu.
Naše riešenia
Vzdelanie a práca
- Navrhneme, aby deti zo znevýhodneného prostredia od 3 rokov povinne navštevovali materskú školu. Zavedieme pre ne celodenný výchovný systém a prázdninovú prevádzku materských a základných škôl.
- Navrhneme model predškolského vzdelávania marginalizovanej komunity. Bude otvorený aj rodine a komunite s aktívnou účasťou rodičov. Materské školy sa môžu stať nástrojmi aj na vzdelávanie rodičov, predovšetkým matiek.
- Zanalyzujeme prácu občianskych združení v rómskych komunitách a projekty, ktoré dosahujú preukázateľne dobré výsledky a navrhneme rozšíriť ich použitie v rámci celej SR.
- Podporíme programy prepájajúce zaškoľovanie detí zo sociálne znevýhodneného prostredia so starostlivosťou o ich zdravie a s pomocou a poradenstvom pre rodičov.
- Navrhneme vytvoriť mentorské a tútorské programy na podporu prechodu žiakov zo základnej školy na strednú, zavedieme motivačné štipendiá na stredných školách.
- Navrhneme vykonať objektívnu diagnostiku detí s cieľom zastaviť neodôvodnené preraďovanie žiakov s ľahkým mentálnym postihnutím do špeciálnych škôl.
- Navrhneme motivovať obce, aby vytvárali sociálne podniky v činnostiach, ktoré nekonkurujú miestnym súkromným firmám. Cez sociálny aspekt vo verejnom obstarávaní pomôžeme dlhodobo nezamestnaným nájsť si prácu.
- Navrhneme zlepšiť možnosti vytvárať nízko kvalifikované pracovné miesta v aktivačných prácach v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou aj sociálnym podnikom, cirkvám, urbárskemu spoločenstvu a tretiemu sektoru.
Sociálna politika a bývanie
- Navrhneme vyplácať časť sociálnych dávok v týždňových intervaloch na bankový účet s platobnou kartou. Termíny sa rozvrhnú na rôzne dni v mesiaci.
- Neplnoletým matkám, ktorým súd priznal rodičovské práva, navrhneme vyplatiť príspevok a príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa na viazaný účet. Z neho budú hradiť len výdavky súvisiace s deťmi.
- Navrhneme, že nárok na príspevok na bývanie bude mať každý občan v hmotnej núdzi. Pridelí sa v závislosti od plnenia zákonných povinností, ako aj od priestupkovej či trestnej činnosti. Rodiny zo sociálne znevýhodneného prostredia budú môcť preddavkovo čerpať účelovo viazaný príspevok na bývanie.
- Navrhneme, aby všetky príjmy zo sociálnych dávok boli zahrnuté do inštitútu osobitného príjemcu. Zadržané dávky sa spätne nevyplatia.
- Navrhneme, že dávky budú viazané na bezúhonnosť člena rodiny. Ak rodičia detí, páchajúcich priestupkovú či trestnoprávnu činnosť, nezaplatia pokutu, budú ju musieť odpracovať cez verejnoprospešné práce.
- Navrhneme zaviesť automatické inkaso platieb, spojených s bývaním, z účtu prijímateľa sociálnych dávok.
Právo a prevencia
- Navrhneme férovo vysporiadať pozemky pod nelegálnymi rómskymi osadami zámenou za iný pozemok štátu v rovnakej hodnote.
- Zvýšime finančnú gramotnosť Rómov najmä cez vzdelávanie a poskytovanie informácií o finančných službách.
- Navrhneme prísnejšie postihovať nenávistné a extrémistické prejavy, ktoré podnecujú k násiliu, vrátane tých na sociálnych sieťach a internete.