Marek Krajčí: Zdá sa, že Slovensko má ambície stať sa spaľovňou rádioaktívneho odpadu Európy
Politici Smeru, SNS a Mostu – Híd vystavujú obyvateľov na Slovensku zvýšenému riziku pôsobenia rádioaktivity. Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) upozorňuje na nezodpovedný hazard so zdravím obyvateľstva.
Tieňový minister zdravotníctva Marek Krajčí upozornil na zákon o radiačnej ochrane, ktorý poslanci vládnej koalície schválili včera. „Minister zdravotníctva Tomáš Drucker z tohto zákona vyňal odsek, ktorým by sme mohli chrániť našich pracovníkov a eliminovať riziko zamorenia našej krajiny pri dovoze a spracovaní rádioaktívneho odpadu z iných krajín,“ uviedol Krajčí s tým, že rádioaktívny odpad u nás spaľuje štátna akciová spoločnosť JAVYS, v ktorej bol minister Drucker v rokoch 2010 až 2012 predsedom dozornej rady.
Podľa atómového zákona povoľuje prepravu rádioaktívneho odpadu Úrad jadrového dozoru SR a Úrad verejného zdravotníctva SR. Keďže spoločnosť JAVYS od týchto úradov nezískala povolenie, požiadala oň Ministerstvo dopravy a výstavby SR, a preto do tohto zákona prostredníctvom pripomienky a ministra Druckera zakomponovala kompetenciu aj pre toto ministerstvo. „Ide minimálne o európsku raritu, aby ministerstvo dopravy a výstavby udeľovalo takýto typ povolení. Radiačnú ochranu, čo sa týka rádioaktívnych odpadov, má riešiť len Úrad verejného zdravotníctva SR,“ zdôraznil M. Krajčí a pokračoval: „Štrnásť európskych krajín využíva jadrovú energiu, ale len štyri z nich majú vlastné spaľovne, ktoré však využívajú len na spaľovanie vlastného odpadu. Leň Švédsko bolo donedávna ochotné spracovávať český odpad. Teraz im ho už tri roky spracovávame my. Zdá sa, že Slovensko má ambície stať sa spaľovňou rádioaktívneho odpadu Európy.“
Podľa Mareka Krajčího bude jadrový odpad v Európe pri postupnom odstavovaní jadrových elektrární pribúdať a pri jeho spaľovaní a prevoze hrozia viaceré riziká, ktoré môžu mať fatálne následky. „Žiadne zariadenie nepracuje so 100-percentnou účinnosťou, to sa vzťahuje aj na zariadenie na spaľovanie rádioaktívneho odpadu. Pri spaľovaní rádioaktívnych odpadov vzniká popolček s vysokou schopnosťou rozptylu. Nachádzajú sa v ňom látky, ktoré pri vdýchnutí môžu spôsobiť rakovinu viacerých orgánov. Preto zabrániť pri úniku do životného prostredia je veľmi náročné,“ upozornil Krajčí a pokračoval: „Nebezpečenstvo havárie hrozí aj pri prevoze popolčeka späť do jeho domovskej krajiny. Podľa informácií od inšpektora jadrového dozoru spoločnosti JAVYS táto spoločnosť nedisponuje kontajnermi, ktoré by Úrad verejného zdravotníctva posúdil ako spôsobilé na prepravu popolčeka.“
Predseda hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Igor Matovič poukázal na včerajšie hlasovania o pozmeňujúcich návrhoch k zákonu o radiačnej ochrane, ktorými dal Marek Krajčí vládnej koalícii možnosť zastaviť biznis so spaľovaním rádioaktívneho odpadu na Slovensku. „Ani pri jednom hlasovaní koalícia nepodporila pozmeňujúci návrh Mareka Krajčího. Najmä predseda SNS Andrej Danko, ktorý má pri každej možnej príležitosti plné ústa toho, ako jemu a jeho strane záleží na Slovensku a na našej vlasti, hlasoval dvakrát proti zastaveniu dovozu rádioaktívneho odpadu na Slovensko,“ vyjadril sa Matovič, podľa ktorého sa jasne ukázal zámer vládnej koalície so Slovenskom.
„Potichu súhlasia s biznisom, kedy na Slovensko dovážajú cudzí rádioaktívny odpad, tu ho spaľujú a odvážajú v necertifikovaných nádobách. Vystavujú tak ľudí riziku, že ak nastane havária, budú tu možno územia veľkosti Černobyľu, na ktoré nebudeme môcť vstúpiť desaťročia,“ upozorňuje líder obyčajných.
Podľa Matoviča sa moderné, vyspelé krajiny, ako napríklad Nemecko, neboja povedať stop atómovej energii, no u nás je to úplne inak. „Na Slovensku si budujeme atómové elektrárne, dovážame si sem cudzí rádioaktívny odpad a spracovávame ho tu, hoci to nerobí žiadna krajina v Európe. Sociálni demokrati spolu s „vlastencami“ a pritakávačmi Bélu Bugára, ktorým ide v politike len o biznis, pod rúškom ochrany vody, pôdy a lesov v skutočnosti robia ťažký biznis so spaľovaním rádioaktívneho odpadu na Slovensku,“ dodal Igor Matovič.
„Každá krajina, ktorá vyprodukuje rádioaktívny odpad, je povinná si ho likvidovať. Žiaľ ľudia blízki Tomášovi Druckerovi urobili biznis z likvidácie rádioaktívneho odpadu. Nedovoľme si zničiť našu vlasť a organizovať biznis na úkor zdravia obyvateľstva,“ vyzval Tieňový minister zdravotníctva Marek Krajčí ľudí na Slovensku, ktorí sa môžu proti spaľovaniu cudzieho rádioaktívneho odpadu postaviť aj prostredníctvom elektronickej petície.
Petíciu za zákaz spaľovania cudzieho rádioaktívneho odpadu na Slovensku nájdete na webovej adrese www.stopjadrovemuodpadu.sk