Eduard Heger: Dankova podpora cestovného ruchu je lacný a neférový trik
Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽaNO) prekvapuje, že štátnu podporu cestovného ruchu majú zaplatiť súkromní zamestnávatelia. Tieňový minister financií a hospodárstva Eduard Heger tým reagoval na vyhlásenie predsedu SNS Andreja Danka o pláne na zavedenie turistických poukážok. Podľa neho ide o politický marketing, ktorý zaplatia občania.
Rekreačné poukazy sa používajú aj v iných krajinách podobne, ako stravné lístky. Spôsob ich využívania, ktorý ohlásila Slovenská národná strana je však na úkor zamestnávateľov. Mali by zaplatiť väčšinu z 500-eurovej hodnoty poukazu, pričom si však túto sumu nemôžu uplatniť ako nákladovú položku, teda ju ešte budú musieť aj zdaniť. „OĽANO preto počas prerokovania v parlamente navrhne, aby takýto výdavok bol daňovo uznateľný v plnom rozsahu,“ hovorí Eduard Heger. „Návrh totiž hovorí o tom, že rekreačné poukazy budú povinné pre „veľké firmy“, ktoré majú nad 50 zamestnancov. Je neprijateľné, aby takto štát súkromným firmám nariaďoval, aké benefity majú svojim zamestnancom poskytnúť,“ pokračoval Heger.
Ide pritom o malé a stredné podniky. Je potrebné upozorniť, že za „veľký podnik“ sa na Slovensku považuje ten, čo má viac ako 250 zamestnancov, medzi 50 a 250 ide len o „strednú firmu“. OĽANO počas prerokovania v parlamente navrhne, aby takéto poukážky boli nepovinné, prípadne boli povinné iba pre veľké podniky.
Podľa Hegera môžu nekoncepčné návrhy SNS viesť k ďalšiemu zaťaženiu podnikateľov nezmyselnými reguláciami, k špekulovaniu a kšeftovaniu s rekreačnými poukazmi, či k zvýhodňovaniu určitých podnikateľov oproti iným. „Výsledkom môže byť nie podpora slovenských podnikateľov, ale únik podpory do zahraničia. Podobne sa to stalo v prípade dotácií na lyžiarske zájazdy, ktoré sa využívajú na pobyty v Rakúsku,“ upozornil E. Heger, podľa ktorého by bolo najúčinnejšou podporou rozvoja cestovného ruchu na Slovensku budovanie kvalitných dopravných spojení do podhorských regiónov, rekonštrukcia rozbitých prístupových ciest do mnohých turistických lokalít alebo budovanie cyklociest, ktoré by prilákali domácich a zahraničných turistov. „To vláda dlhodobo zanedbáva a zhoršuje tak konkurencieschopnosť Slovenska v medzinárodnej súťaži o turistov,“ pokračoval.
Ako ďalej uviedol Eduard Heger, podnikateľom v cestovnom ruchu by pomohlo aj odbúranie byrokracie a zbytočných regulácií, zníženie daní a odvodov pre ľudí s nižšími platmi, či zjednodušenie pravidiel pre podnikanie v horských regiónoch. „Namiesto toho, aby si štát splnil domáce úlohy, radšej prichádza s podporou, ktorú zaplatia zamestnávatelia a zamestnanci z vlastného vrecka a štát im k nej ani ničím neprispeje. To pokladáme za lacný a neférový trik,“ uzavrel Heger.