Zmeny v Zákone o policajnom zbore napravia chyby ministra Kaliňáka

Poslanci hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Gábor Grendel a Richard Vašečka dnes informovali o zmene, ktorú pripravujú v Zákone o policajnom zbore. Chcú tak riešiť legislatívne diery, ktoré vyrobil minister vnútra Kaliňák.

Tieňový minister obrany Richard Vašečka uviedol, že poslanci OĽANO dostali podnet od policajtov o odňatí viacerých oprávnení ministrom vnútra Robertom Kaliňákom. „Bez týchto oprávnení sa policajti cítia v teréne úplne bezrukí. Nemôžu bez nich napríklad zasiahnuť proti nebezpečným páchateľom trestných činov,” upozornil Vašečka a pokračoval: „Nášmu hnutiu prichádza od ľudí množstvo podnetov, na základe ktorých konáme napríklad zvolaním výboru, vypracovaním návrhu zákona alebo návrhom na odvolanie niektorého z ministrov. Práve preto sa nás prednedávnom obrátili policajti, ktorí dennodenne nasadzujú svoje životy kvôli tomu, aby sme sa my ostatní cítili bezpečne.”

Pred niekoľkými dňami minister vnútra v Krompachoch avizoval, že chce policajtom dať nové kompetencie, aby mohli účinnejšie bojovať s kriminalitou. „Pomáhať a chrániť sa dá len vtedy, keď máte čím,“ tvrdí tieňový minister vnútra Gábor Grendel„Problém je v tom, že tisíckam bežných policajtov odobral dôležité právomoci práve minister vnútra Robert Kaliňák. Hovoríme o policajtoch, ktorí nesedia v kanceláriách, ale pracujú priamo v teréne – teda príslušníci PMJ, policajti z obvodných oddelení či operatívci.“

Oprávnenia, ktoré môžu policajti používať počas výkonu služby, sú zadefinované v zákone o Policajnom zbore a vo Vyhláške, ktorú vydáva minister vnútra. Od augusta minulého roka platí nová Vyhláška ministra vnútra, ktorá nahradila dovtedy platnú Vyhlášku z roku 2008. „Problém je v tom, že z tej pôvodnej vyhlášky vypadlo niekoľko oprávnení, ktorými policajti do augusta minulého roka disponovali. Niektoré sú dôležité viac, niektoré menej, no a jedna je úplne kľúčová pre boj so zločinom: obmedzenie osobnej slobody podozrivej osoby. Uvediem to na konkrétnom príklade. Bežní hliadkujúci policajti musia mať oprávenenie na obmedzenie osobnej slobody podozrivej osoby okamžite, ako je identifikovaná. Nemôžu čakať na vyšetrovateľa alebo na povereného príslušníka. Súčasný právny stav teda ohrozuje bezpečnosť ľudí a ohrozuje bezpečnosť samotných policajtov. Sťažujú sa na to samotní policajti, ktorí sa po zverejnení novej vyhlášky cítia absolútne bezrukí. Pretože ak neprichytia páchateľa na mieste činu alebo bezprostredne po spáchaní, tak sa im takýto páchateľ môže pokojne vysmiať do tváre. Ak ho stretnú o dva dni niekde na ulici, alebo vo vlaku, nemôžu ho zaistiť. Takto sa teda pomáhať a chrániť nedá!“ hovorí G. Grendel.

Práve preto sa poslanci za hnutie OĽANO rozhodli túto legislatívnu dieru riešiť a to zmenou zákona o Policajnom zbore. „Konzultovali sme to s viacerými odborníkmi z oblasti trestného práva a aj s niektorými policajtmi. Myslíme si, že bude lepšie, ak toto oprávnenie bude priamo v zákone,“ uzavrel Gábor Grendel.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program