Štát nesmie tajiť občanom, kam dáva ich peniaze – novela infozákona
Podľa poslancov za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO-NOVA) je predpokladom zužovania priestoru pre korupciu voľný prístup k informáciám o tom, ako štát narába s našimi spoločnými peniazmi.
“Ako veľkú systémovú zmenu sme na túto schôdzu predkladali novelu infozákona, ktorá by “odtajnila” niektoré informácie, ktoré sa štát snaží skrývať a pomohla by zlepšiť rozsah informácií o hospodárení s našimi peniazmi,” vysvetlila Veronika Remišová. “Žiaľ, napriek tomu, že pán Fico sa v ostatných týždňoch tvári ako veľký bojovník proti korupcii, koaliční poslanci náš návrh nepodporili. Naše návrhy sa budeme snažiť presadiť aj naďalej, v spolupráci s ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou, pretože je dôležité, aby štátny aparát bol otvorený a transparentný, a aby občania mohli kontrolovať, ako štát narába s ich peniazmi. Je to kľúčový prvok bez ktorého sa nepodarí odstrániť korupciu,” uviedla V. Remišová.
Podľa nej by štát pred občanmi nemal skrývať, komu a na čo verejné peniaze dá. “V súčasnosti sa napríklad nedozvieme, ako hospodária niektoré štátne firmy, nedozvieme sa, kto mal prospech z predaja pozemkov pod bratislavským obchvatom alebo pod diaľnicami, pretože štát tieto informácie tají. Takisto sa nedozvieme, koľko peňazí dávajú štátne podniky športovým klubom oligarchov, alebo prečo polícia odmietla trestné oznámenia napríklad v politicky citlivých kauzách,” hovorí Remišová. Novela infozákona poslancov za OĽaNO-NOVA mala tento stav zmeniť.
Poslanec Gábor Grendel upozornil na prípad, keď sa Trasparency International pokúsila zistiť, koľko peňazí vlastne zaplatili štátne akciovky Tipos, Transpetrol či Slovenská pošta hokejovému klubu Slovan Bratislava. „Akciovky ich odmietli informovať, koľko peňazí od všetkých občanov zaplatili za reklamu čo skyboxy. Nehovoriac o tom, na čo je vlastne reklama spoločnostiam, ktoré vo svojich oblastiach fungujú v podstate ako monopoly. Je tragické, že hoci aj súčasný infozákon ich zaväzuje k informovaniu, tak tieto spoločnosti zákon jednoducho obchádzajú.“
Verejnosť má podľa Grendela právo vedieť tieto informácie a má sa k nim dostávať bez akýchkoľvek komplikácií. „Koalícia dokázala, že nemá záujem na väčšej trasparentnosti.“