Stanovisko k dohode o zriadení novej Európskej prokuratúry na základe posilnenej spolupráce
Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) víta dohodu dvadsiatich členských krajín Európskej únie na vytvorení postu Európskeho prokurátora, ktorý má vyšetrovať podvody s eurofondmi alebo veľké cezhraničné podvody s DPH.
Líderka hnutia OĽANO Veronika Remišová považuje spoločného Európskeho prokurátora za krok správnym smerom, najmä v krajinách, kde sa podvody s DPH alebo eurofondové kauzy spojené s politickými špičkami nevyšetrujú, resp. zametajú pod koberec. Remišová zároveň ocenila, že táto iniciatíva bola aj v centre slovenského predsedníctva. „Európska únia a konkrétne Slovensko prichádzajú ročne o obrovské peniaze na podvodoch s DPH alebo na podvodoch s eurofondmi. Podvody sa riadne nevyšetrujú a peniaze sa nevymáhajú, najmä ak sú kauzy prepojené s politickými špičkami. Podvodníci vedia, že kvôli slabému presadzovaniu práva je veľká šanca, že si budú môcť príjmy z tejto trestnej činnosti ponechať,“ uviedla Remišová a zdôraznila, že súčasná situácia bola nevyhovujúca. Európsky úrad boja proti podvodom (OLAF) síce má právomoci administratívne vyšetrovať podvody a odporučiť príslušným vnútroštátnym orgánom začať trestné stíhanie, no Slovensko v rokoch 2009 – 2016 podalo obžalobu len v dvoch prípadoch, čo poukazuje na veľké zlyhanie slovenských justičných orgánov.
„Európsky prokurátor bude môcť urýchliť v odôvodnených prípadoch zmrazenie a zhabanie majetku alebo zatknutie podozrivých. Je škoda, že k iniciatíve sa nepridali všetky členské štáty Európskej únie, najmä susedné Maďarsko, ktoré bolo, žiaľ, spoločne so Slovenskom zapletené do obrovského cezhraničného daňového podvodu s cukrom. Pevne verím, že naša vláda vyvinie úsilie, aby presvedčila aj našich partnerov, pretože veľké cezhraničné podvody sa môžu vyšetriť len spoločným úsilím všetkých zainteresovaných krajín,“ vyjadrila sa V. Remišová.
Remišová podotkla, že súčasný návrh obsahuje niekoľko problémov, ako napríklad veľkú rôznorodosť trestných súdnych systémov v krajinách EÚ, alebo spoluprácu a výmenu informácií s krajinami, ktoré sa do systému nezapojili. Navyše systém bude veľmi komplikovaný a delegovaní európski prokurátori budú sídliť v členských štátoch, čím sa zvyšuje riziko prepojenia na rôzne záujmové skupiny.
„Nevyhnutnosť vytvoriť Európsku prokuratúru, ktorá bude vyšetrovať podvody s eurofondmi je aj dôsledkom zlyhania orgánov činných v trestnom konaní a súdneho systému v niektorých členských krajinách vrátane Slovenska. No vítame, že EÚ vyvíja iniciatívu správnym smerom, pretože spoločné peniaze potrebujú aj silného spoločného strážcu,“ uzavrela Remišová.