Opäť len prázdne slová ministerstva. Viac ako polovica sestier a pôrodných asistentiek navýšenie platov nepocítila
Mzdy zdravotníckych pracovníkov v nemocniciach sa od januára podľa zákona mali zvýšiť, mnohé sestry a pôrodné asistentky to však vôbec nepocítili. Ako ukázal prieskum, realita je úplne iná, tvrdí poslankyňa za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Elena Červeňáková, podľa ktorej je preto dôvera zdravotníkov k vedeniu ministerstva na bode mrazu.
Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek zrealizovala vo februári prieskum medzi sestrami a pôrodnými asistentkami. Podľa výsledkov došlo k navýšeniu základnej mzdy v plnom rozsahu len pri necelej polovici (42 %). „Približne štvrtina nepocítila nárast príjmu, a pri tretine sestier a pôrodných asistentiek dokonca nedošlo k žiadnej úprave. Ich základná mzda nedosahuje ani zákonom stanovené minimum,“ upozornila zástupkyňa zdravotných sestier v parlamente E. Červeňáková, podľa ktorej ide teda zo strany ministerstva opäť len o prázdne slová.
Pre sestry a pôrodné asistentky pracujúce v ambulanciách podľa nej vôbec neexistuje zákon, ktorý by zaviazal vlastníkov ambulancií, aby upravili mzdy sestier v súlade so zákonom. Ministerstvo uviedlo, že riešením bude memorandum so všetkými poisťovňami a poskytovateľmi, aby sa získali zdroje na navýšenie mzdových prostriedkov. Hnutie OĽANO však už dlhodobo upozorňovalo rezort zdravotníctva na neadekvátne mzdy. „Keď chceme, aby naše zdravotníctvo bolo konkurencieschopné, aby sa nám podarilo zastaviť odchod sestier do zahraničia, je mimoriadne dôležité, aby sme im vytvorili porovnateľné pracovné podmienky ako im ponúkajú zahraniční zamestnávatelia. To sa však doposiaľ nestalo,“ zdôraznila poslankyňa.
Podľa nej dokonca ani táto úprava miezd a jej premietnutie do reality nezabezpečí návrat sestier zo zahraničia, či nástup vyššieho počtu študentov do praxe. Ako uvádza, veľkým problémom sú totiž hlavne pracovné podmienky v zdravotníctve. „Ide o nesprávne pracovné zaradenie, neuznávanie získaných špecializácií, nedostatok benefitov, veľa nadčasov, či preťaženosť, ktorá vedie k únave a možným neúmyselným pochybeniam zdravotníkov,“ vysvetlila Červeňáková s tým, že pokiaľ nezačne ministerstvo koncepčne a vážne riešiť tento problém nielen cez finančné ohodnotenie, o chvíľu sa o našich pacientov nebude mať kto postarať.
„Ministerstvo zdravotníctva sa snaží riešiť nedostatok zdravotníckeho personálu „zmäkčovaním“ podmienok pre vstup zdravotníkov tretích krajín na slovenský pracovný trh. Tomuto trendu migrácie ľudských zdrojov v zdravotníctve sa nevyhneme. Ale pred tým by sme sa mali pokúsiť vytvoriť také pracovné podmienky, ktoré by motivovali naše sestry, pôrodné asistentky, lekárov, opatrovateľky a sanitárov vrátiť sa zo zahraničia späť domov,“ uzavrela Elena Červeňáková.