Memorandum o spolupráci so zahraničnými Slovákmi je podpísané
Bratislava, 18. 1. 2016 – Minulý týždeň podpredsedníčka NR SR Erika Jurinová a europoslanec Branislav Škripek absolvovali pracovnú cestu do Kanady a USA. Prijali pozvanie komunít zahraničných Slovákov a s ich predstaviteľmi podpísali Memorandum Slovákov žijúcich v Spojených štátoch amerických a Kanade.
Kanadské Toronto bolo prvou zastávkou na tejto pracovnej ceste. Už v lietadle sa viezla približne dvadsiatka Slovákov, niektorí s rodinami, ktorí sa vracali po vianočných sviatkoch do Kanady. „V okolí Toronta žije približne 40 000 Slovákov, čo predstavuje jedno väčšie mesto na Slovensku,“ povedala Erika Jurinová, (OĽaNO). Hneď po príchode ich privítal honorárny konzul v Toronte Michael Martinček, ktorý informoval o situácii Slovákov v Kanade. Slovenský konzulát v Toronte je otvorený od roku 2007 a v tomto čase zažíva ďalšiu veľkú vlnu prisťahovalectva z našej krajiny. Do Kanady odchádzajú prevažne mladí ľudia s dobrým vzdelaním, ktorí prichádzajú už aj so svojimi rodinami. „Je smutné, že Slovensko opúšťajú šikovní mladí ľudia. Prial by som si, aby sa raz vrátili a zúročili nadobudnuté skúsenosti a vedomosti u nás doma,” vyjadril sa po stretnutí Branislav Škripek (OĽaNO), ktorý žil vo Veľkej Británii.
Podpis Memoranda v Toronte
Nedeľa 10. januára 2016 sa zapíše do pamäte tamojších slovenských komunít. Podpredsedníčka NR SR Erika Jurinová a europoslanec Branislav Škripek v popoludňajších hodinách podpísali so zástupcami kanadských zahraničných Slovákov Memorandum. Stalo sa tak po kultúrnom programe s názvom “Za lepšiu budúcnosť Slovenska”, ktorý pripravili Slováci ako spomienku na 160 rokov od smrti Ľudovíta Štúra. Erika Jurinová konštatuje: „Podpísanie Memoranda považujem za historickú udalosť, aj preto, lebo môže byť začiatkom novej a lepšej spolupráce Slovenska a Slovákov žijúcich v Kanade a USA. Slováci v zámorí mali tiež nemalú zásluhu na zmene nášho režimu.“ Branislav Škripek chváli tamojšie komunity. „Videli sme to dnes na katolíckej omši a aj na Evanjelických službách Božích. Tamojší Slováci si zachovávajú svoje tradičné hodnoty, svoju vieru a slovenskú kultúru. A robia to aj napriek tomu, že majú minimálnu podporu zo Slovenska,“ hovorí Škripek. Pracovná cesta ďalej pokračovala príletom do Ottawy. Tam sa stretli s veľvyslancom SR Andrejom Drobom a následne pokračovali do New Yorku.
Memorandum aj s podpismi Slovákov z USA
V hlavnom meste USA sa Jurinová a Škripek stretli so stálym predstaviteľom SR pri OSN v New Yorku, mimoriadnym a splnomocneným veľvyslancom Františkom Ružičkom. Stretnutia sa zúčastnila aj generálna konzulka v USA Jana Trnovcová. Ďalej sa stretli s viacerými podnikateľmi a osobnosťami spoločenského i kultúrneho života. „Teším sa, že aj v USA Slováci chcú viac spolupracovať so svojou krajinou, a nie je pravdou, že o dianie na Slovensku sa nezaujímajú,“ v New Yorku povedala Erika Jurinová a dopĺňa ju Branislav Škripek: „Memorandum chce vyslať jasný signál budúcej vláde – aby sa zaujímala viac o Slovákov vo svete a napomáhala im k zachovávaniu ich národných hodnôt.“