Kremský – Štefan Holý zmaril zlepšenie verejného obstarávania na Slovensku
Štefan Holý zmaril zlepšenie verejného obstarávania na Slovensku
Podpredseda vlády SR Štefan Holý (Sme Rodina) včera stiahol z rokovania parlamentu vládnu novelu zákona o verejnom obstarávaní. Predsedu výboru pre hospodárske záležitosti NR SR Petra Kremského (OĽANO) mrzí, že kapituloval ešte pred začatím diskusie. Podľa Kremského tak premárnil dobrú možnosť napraviť chyby vo verejnom obstarávaní, na ktoré upozorňujú napríklad mestá i univerzity.
Vicepremiér Holý tvrdí, že novelu stiahol „vzhľadom na niektoré body zo spoločnej správy výborov NRSR… s ktorými vláda SR vecne zásadne nesúhlasí.“ Jeho stanovisko je však podľa Kremského zavádzajúce. Spomínané doplňujúce body, schválené na hospodárskom výbore boli iniciované predsedom Úradu pre verejné obstarávanie Petrom Kubovičom. S týmito bodmi pri rokovaniach súhlasil aj Š. Holý a rovnaké navrhoval na výbore aj poslanec Sme rodina Ľuboš Krajčír. „Tento argument je teda nepravdivý“, vysvetľuje P. Kremský.
„Skutočným problémom pre Š. Holého je druhý pozmeňujúci návrh k novele, ktorý sme spolu s kolegami Petrom Libom a Vojtechom Tóthom plánovali podať dnes v parlamentnej rozprave. Riešil by krízovú situáciu, ktorou dnes mestá a verejné inštitúcie trpia pri zadávaní podlimitných a nízkych zákaziek. Viaceré sa na mňa ako predsedu hospodárskeho výboru obrátili so žiadosťou o pomoc, napríklad Združenie kvestorov univerzít alebo vedenie mesta Bratislava,“ zdôrazňuje Peter Kremský.
Podľa jeho slov je problémom povinné využívanie štátnej elektronickej platformy na zadávanie podlimitných zákaziek, ktoré platí od 1. februára. Obstarávateľom to vytvára vážne problémy, pretože boli zvyknutí používať súkromné platformy, ktoré sú rýchlejšie, používateľsky priateľské a majú viac funkcií. Zavedením monopolného štátneho systému sa obstarávanie spomalilo a znížil sa aj počet ponúk, vyplýva zo skúseností obstarávateľov.
„Tento stav sme chceli napraviť opätovným umožnením využívania súkromných elektronických systémov, ktoré sú registrované Úradom pre verejné obstarávanie. Ten s takýmto riešením súhlasil. Rovnaké softvéry sa naďalej využívajú pri nadlimitných zákazkách, takže nevidím dôvod, aby pri nižších zákazkách vláda presadzovala monopolný štátny systém, ktorý ani nie je dokončený,“ hovorí Peter Kremský a pokračuje: „Jediným dôvodom môže byť záujem vytvoriť túto elektronickú platformu priamym zadaním súkromnej firme, navyše z prostriedkov Plánu obnovy.“
Vicepremiér Holý podľa Kremského radšej potopil vládnu novelu zákona o verejnom obstarávaní, než by pripustil viac konkurencie vo verejnom obstarávaní. „Na najbližšiu schôdzu parlamentu preto podám vlastnú novelu zákona, do ktorej zahrniem návrhy ÚVO i moje návrhy, ktoré umožnia používanie súkromných softvérov pri podlimitných zákazkách. Verím, že vláda nebude bojovať proti zvýšeniu transparentnosti a konkurencie vo verejnom obstarávaní,“ uzavrel predseda hospodárskeho výboru.