Fico rád oslavuje MDŽ, no pre postavenie žien v spoločnosti urobil málo

Dnes, 8. marca si svet pripomína udalosti z roku 1908, kedy ženy štrajkovali proti desaťhodinovému pracovnému času, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam.

Podľa poslankyne za OĽANO Soni Gaborčákovej sa v súčasnosti môže zdať, že ženy v Európe nezažívajú diskrimináciu. „Žiaľ, nie je to tak. Aj na Slovensku, tak ako aj v ostatných krajinách Európskej únie, stále existuje nerovnosť medzi mužmi a ženami v odmeňovaní za prácu. Vo všetkých oblastiach a na všetkých úrovniach. Ženy u nás zarobia až o 19 % menej ako muži. To je stále veľmi veľký rozdiel. Odpoveď, že ženy pracujú v oblastiach kde sú nízke mzdy – zdravotníctvo, sociálne služby, či školstvo – chápem ako cynizmus najhrubšieho zrna,“ povedala poslankyňa a pokračovala: „Ako je možné, že v týchto oblastiach, ktoré majú charakter verejného záujmu, je za túto ťažkú prácu stále nízke ohodnotenie? Pretože tam pracujú ženy? Pre ženy je to postačujúce?,“ pýta sa Soňa Gaborčáková.

Predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Anna Verešová sa vyjadrila, že pri odstraňovaní diskriminácie žien sa v Európe už urobilo veľa, avšak stále nie je všetko. „Samozrejme, je to úplne iné vnímanie nerovnosti ako napríklad vnímajú nerovnosť ženy v Afrike, či v moslimských krajinách. To však neznamená, že diskriminácia žien na Slovensku neexistuje,“ uviedla Verešová s tým, že ženy sú stále diskriminované, zvlášť na pracovnom trhu. „Ženy majú stále obrovské problémy spojiť záujmy rodiny so svojimi pracovnými záujmami. Často sa stáva, že zamestnávateľ prepustí ženu po nástupe po rodičovskej dovolenke a to tak, že zruší jej pracovné miesto. Obáva sa totiž, že malé deti budú často choré. Diskriminácia sa týka žien v každom pracovnom odvetví. Nedávno na to upozornili dokonca aj mladé lekárky, ktoré vstúpili do rezidentského programu Ministerstva zdravotníctva. Stalo sa totiž, že lekárka – matka troch detí nakoniec ukončila program s takmer 13-tisícovom dlhu na krku. Dôvodom bolo, že sa jej nedalo vrátiť do práce od 1,5 ročného dieťaťa a tak sa musela „vykúpiť“ z programu takouto sumou. To je tiež diskriminácia,“ povedala Verešová a dodala: „Premiér Robert Fico rád chodí po kultúrnych domoch a organizuje oslavy MDŽ, ale pre postavenie žien v spoločnosti a mladých rodín urobil veľmi málo.“

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program