Dnes sa ukázalo, komu záleží na férovej pôdohospodárskej politike
Mimoriadny Výbor NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie nebol uznášania schopný kvôli neúčasti poslancov vládnej koalície a Kotlebovej ĽSNS. Podľa poslancov hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) sa ukázalo, komu skutočne záleží na spravodlivosti v pôdohospodárstve.
„Poslancom vládnych strán a Kotlebovej strany, zdá sa, nezáleží na tom, aby sme na Slovensku mali skutočne férovú pôdohospodársku politiku,“ uviedla predsedníčka poslaneckého klubu OĽANO Veronika Remišová, ktorá spolu s poslancami za OĽANO v posledných mesiacoch upozorňovala na rôzne kauzy v rezorte ministerky Gabriely Matečnej. „Upozornili sme na kauzu Babindol, ktorá smeruje k oligarchom blízkym Smeru, ako aj k súčasnému poradcovi ministerky vnútra Tiborovi Gašparovi. Pani Matečná nepodala žiadne trestné oznámenie, nevysvetlila dotáciu za viac ako šesť miliónov eur, vyšetrovanie nezačala ani polícia,“vyjadrila sa Remišová. „Upozornili sme aj na výzvy v oblasti akvakultúry. Výzvy boli neprehľadné so zle nastavenými podmienkami, V jednej výzve ministerstvo pani Matečnej 28. mája schválilo jedinú dotáciu z celej výzvy, ide o 300 tisíc eur pre firmu, ktorej spolumajiteľkou je pani Flašíková. A v ten istý deň ministerstvo rozhodlo, že výzvu zruší,“ pokračovala Remišová s tým, že vo výzvach navyše ministerstvo vyžadovalo dokumenty v rozpore so zákonom.
Ďalšou témou, ktorou sa mal zaoberať mimoriadny výbor, boli zistenia generálneho prokurátora k podozreniam zo subvenčných podvodov. „Samotný generálny prokurátor hovoril o systémových pochybeniach na ministerstve pôdohospodárstva a vyzval ministerku, aby konečne začala robiť poriadky vo svojom rezorte. Ministerka zatiaľ neuviedla žiadne konkrétne kroky, ktoré by situáciu zlepšili,“ povedala Remišová a pokračovala: „Chceli sme sa pýtať pani ministerky aj na pochybnú IT zákazku, ktorú podpísala v rozpore s rozhodnutím Úradu pre verejné obstarávanie. Ak bežný občan nerešpektuje rozhodnutie štátneho orgánu, dostane pokuty alebo iné sankcie. No zdá sa, že na Slovensku platí dvojaký meter, kedy zákony a pravidlá neplatia pre všetkých rovnako.“
Podľa Remišovej je zároveň neprijateľné, ak zákonné rozhodnutia nerešpektujú samotné štátne inštitúcie. „Keďže rezort pani Matečnej porušil predbežné opatrenie Úradu pre verejné obstarávanie, a napriek tomu uzatvoril zmluvu s vybraným uchádzačom, hrozí zo strany ÚVO pokuta, ktorú zaplatia všetci občania Slovenska. Ak jeden štátny úrad nerešpektuje rozhodnutie iného štátneho orgánu, začína sa rozklad elementárnej dôvery v štátne inštitúcie a vládu zákona,“ povedala.
Remišová zároveň pripomenula, že práve SNS často hovorí o tom, ako chce na Slovensku kvalitné potraviny. „Ak chceme zvýšiť podiel kvalitných slovenských potravín na trhu, bez férovej poľnohospodárskej politiky to nepôjde. Dotácie musia dostávať ľudia, ktorí tvoria hodnoty, pôdu obrábajú a zveľaďujú. Nie ľudia, čo poberajú dotácie na betónové plochy, s pôdou špekulujú, a jediné o čo im ide je zbohatnúť na pôde, ktorá patrí nám všetkým,“ dodala Veronika Remišová.
Podľa tieňového ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Martina Fecka došlo neotvorením výboru k politickej obštrukcii. „Znova sa presviedčame, že niekomu ide naozaj o vec, a niekomu iba o politiku. Môžem len konštatovať, že neustúpime. Zvoláme ďalší výbor v takom dátume, kedy sa poslanci nebudú môcť vyhovárať na dovolenky,“ uzavrel Fecko.