Demokratickým poslancom dávame šancu na reparát a pozývame ich do roboty

Hnutie OĽANO A PRIATELIA sa zvoláva mimoriadnu schôdzu parlamentu, aby bolo možné prerokovať a riadne hlasovať o zákonoch, ktoré boli predložené na predčasne ukončenú schôdzu. Poslanci SaS, Smeru, Hlasu, Sme rodina, Demokratov, PS a Republiky včera pokútne rozhodli o ukončení schôdze tesne pred hlasovaním a znemožnili tak schválenie približne šesťdesiatich návrhov zákonov.

Líder hnutia OĽANO A PRIATELIA Igor Matovič zdôraznil, že na tejto schôdzi mali poslanci poslednú možnosť hlasovať o zákonoch v prvom čítaní, a preto sa kvôli predčasnému ukončeniu schôdze ich schválenie už v tomto volebnom období nestihne. „Nebudem riešiť mafiu a fašistov, ale najmä ma mrzí prístup takzvaných demokratických strán, ako Sloboda a solidarita, Demokrati, Progresívne Slovensko a bohužiaľ aj Sme rodina. Doslova na chrapúňa napľuli do očí všetkým ľuďom, o ktorých tie zákony boli,“ povedal Matovič s tým, že niektorí z poslancov hlasovanie zrejme neumožnili, pretože sa zrejme báli vlastného svedomia a zákona o preukazovaní pôvodu majetku. „Niektorí by zrejme mali problém preukázať, že nadobudli čestne svoj majetok a stáli by pred dilemou,“ dodal Matovič.

„Poslancov národnej rady, našich kolegov, ktorí si chceli od včera urobiť dovolenky, pozývame naspäť do roboty, aby si prišli odrobiť to, čo tu zanechali a čo nedokončili,“ uviedol predseda poslaneckého klubu Michal Šipoš. „Je mi jedno, či chodia po Dubajoch, dovolenkách, či si chodia užívať teplo. Keď sú platení z daní občanov Slovenskej republiky, majú si odrobiť svoju robotu,“ zdôraznil Šipoš.

„Včera sme mali hlasovať aj o troch protikorupčných zákonoch a ja sa takto verejne pýtam, bol odchod na dovolenku jediným dôvodom prečo poslanci urobili sabotáž na schôdzu a obyvateľov Slovenskej republiky?,“ pýta sa šéf ústavnoprávneho výboru parlamentu Milan Vetrák. Vyslovil podozrenie, či nešlo aj o to, že niektorí poslanci môžu mať strach z odhalenia korupčných káuz, nemožnosti použiť paragraf 363, či preukázania nelegálne nadobudnutého majetku z minulosti.

Poslankyňa Mária Šofranko poukázala na viaceré zdravotnícke a sociálne zákony, ktoré mohli pomôcť ľuďom. Ako príklad uviedla zákon, ktorý mal zaviesť povinnosť mať v obci nad 500 obyvateľov dostupný automatický defibrilátor na záchranu životov. Ďalším mal byť zákon o poskytovateľoch zdravotníckej starostlivosti, ktorý mal mať pozitívny dopad na nedostatok zdravotníkov. „Tí, ktorí najviac rozprávajú, ako im záleží na zdravotníctve, tí schôdzu zrušili,“ zdôraznila Šofranko.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program