Bývalí hasiči žijú z dôchodku pod úrovňou životného minima. Ministerstvo ani sociálna poisťovňa problém nerieši

Poslanec hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Gábor Grendel pred mesiacom upozornil na dôchodok pod úrovňou životného minima, ktorý poberá bývalý hasič a záchranár Pavol Žatko.

V rovnakej situácii sa nachádza približne sedemdesiat bývalých hasičov, ktorým ministerstvo vnútra siahlo na dôchodky s účinnosťou od 1.1.2018. „Pred mesiacom sme pokojne vyzvali ministra vnútra a generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne, aby problém riešili. A ako problém vyriešili? Nijako! Pán Žatko už tretí mesiac po sebe žije s dôchodku 172 EUR,“ uviedol Grendel.

Pavol Žatko odpracoval pre zložky ministerstva vnútra ako policajt a hasič 26 rokov a mimo rezortu ďalších 16 rokov. „Dohromady teda odpracoval 42 rokov. Za 26 rokov odslúžených v zložkách MV SR mu bol priznaný výsluhový dôchodok 520 EUR a neskôr za 16 rokov odpracovaných mimo rezortu 172, čo je spolu 692 eur. Výsluhový dôchodok 520 EUR poberal od ministerstva vnútra od roku 2008. Od roku  2013 k tomu pribudol starobný dôchodok 172 EUR zo Sociálnej poisťovne,“ objasnil Grendel a pokračoval: „V novembri minulého roka dostal pán Žatko list z ministerstva vnútra, v ktorom mu ministerstvo vnútra oznamuje, že začína voči nemu správne konanie vo veci odňatia výsluhového dôchodku k 1.1.2018.“

Celý spor podľa Grendela súvisí s výkladom zákona 328/2002 o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov, do ktorého sa v roku 2009 dostala veta: „hasičovi, ktorý v období 2008 – 2010 odišiel do výsluhového dôchodku a neskôr požiadal o starobný dôchodok, zaniká nárok na výsluhový dôchodok, a to odo dňa priznania starobného dôchodku.” Podľa ministerstva vnútra teda pán Žatko od roku 2013 nemá nárok na výsluhový dôchodok, ale len na starobný. Týka sa to tak pána Žatka, ako aj ďalších zhruba 70 bývalých hasičov. Je predsa absurdné, aby niekto na Slovensku dostával dôchodok len za jednu tretinu všetkých rokov, počas ktorých pracoval a riadne odvádzal odvody,“ vyjadril sa G. Grendel.

„Dnes sa už ani minister vnútra, ani generálny riaditeľ sociálnej poisťovne nemôžu tváriť, že o tom nevedia. Robert Kaliňák a Ľubomír Vážny o tom musia vedieť. Musia o tom vedieť minimálne od druhého februára, keď sme o tom prvýkrát verejne hovorili s pánom Žatkom. Napriek tomu, že o tom vedia, pán Žatko a ďalších približne sedemdesiat ľudí v jeho situácii sú už tretí mesiac po sebe ponižovaní štátom,“ povedal Grendel, podľa ktorého strana Smer ponižuje skupinu dôchodcov, ktorých núti žiť zo sumy nižšej, ako je životné minimum, a nižšej, ako je stanovená výška minimálneho dôchodku.

„Možno si poviete, že páni Kaliňák a Vážny mali za ostatné tri mesiace aj dôležitejšiu prácu. Ale uvedomte si jednu vec. Ide o ľudí v dôchodkovom veku. Ide o ľudí, ktorí už väčšiu časť svojho života majú za sebou. Ide o ľudí, ktorí riskovali vlastný život a zdravie v službách hasičského a záchranného zboru. Dvaja z nich, ktorým ministerstvo od januára siahlo na dôchodky, už medzičasom zomreli. Toto je to, na čo čakajú na ministerstve vnútra a v sociálnej poisťovni? Na toto sa spoliehajú?,“ pýta sa Grendel.

Vážení sociálni demokrati zo Smeru, ešte raz vás vyzývam. Vystúpte na chvíľu zo svojich vládnych bavorákov a začnite riešiť existenčné problémy ľudí. Lebo už zajtra môže byť neskoro,“ uzavrel Gábor Grendel.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program