Bránime hodnoty Novembra ’89, Slovensko sme vrátili späť do rúk ľudí

Dnes si pripomíname Deň boja za slobodu a demokraciu a 33. výročie Nežnej revolúcie. V súvislosti s vojnou v bezprostrednej blízkosti našich hraníc a v čase, kedy verejný priestor čoraz viac zaplavujú extrémistické názory, naberá odkaz 17. novembra hlbší rozmer.

Predseda vlády Eduard Heger (OĽANO) považuje 17. november za deň, kedy sa ľudia, ktorí mali slobodu hlboko zakorenenú v srdci, jasne a odhodlane postavili totalitnému režimu. „Odvážne ženy a odvážni muži Novembra ’89 svojimi pokojnými a nenásilnými činmi odštartovali udalosti vedúce k pádu komunizmu a ďalším generáciám otvorili možnosti, aké oni sami k dispozícii nemali,” vyjadril sa Heger a pokračoval: „Dnes, o 33 rokov neskôr už vieme, že na správne fungovanie demokracie a jej inštitúcií potrebujeme zodpovedných občanov, zodpovedných politikov a aktívne zapojenie celej spoločnosti. Pretože najväčšími nepriateľmi slobody a demokracie sú ľahostajnosť a pohodlnosť. Pokiaľ v rozvoji demokracie poľavíme, budeme pasívni, rezignujeme, otvoríme dvere lákavému populizmu.”

Heger zároveň zdôraznil, že pre ďalšie fungovanie demokracie je potrebné vyberať si zodpovedných zástupcov, ktorí si skutočne, nielen formálne ctia zásady právneho štátu. „Mali by sme chcieť, aby Slovensko viedli také politické strany, ktorých cieľom je budovať vzdelanú, modernú a spravodlivú spoločnosť. A musíme raz a navždy odmietnuť také politické sily, ktoré zneužívajú moc na vlastné obohacovanie sa, či na ohýbanie spravodlivosti,” dodal Heger.

Minister obrany SR Jaroslav Naď zdôraznil, že práve vďaka Nežnej revolúcii dnes môže mať Slovensko garanciu bezpečnosti, akú nikdy predtým nemalo. „Pred 33 rokmi tu bola generácia, ktorá nás zbavila komunistickej diktatúry, totality a povedzme si pravdu, aj útlaku z Moskvy. Žiaľ, aj dnes situácia na Ukrajine ukazuje, že z Moskvy veľakrát prichádza zlo, ktoré sa teraz prejavilo barbarským útokom na demokratickú krajinu. Slovenská republika má to šťastie, že môže žiť v bezpečí,“ povedal minister.

J. Naď tiež pripomenul zložitú cestu slovenskej demokracie „Pamätáme si politikov, ktorí sa rozhodli, že zneužijú svoju moc na rozkrádanie tejto krajiny. Pamätáme si politikov, ktorí sa rozhodli, že si uzurpujú moc a budú rozhodovať o tom, kto je vinný a nevinný pomocou mafie, ktorú našli v súdnictve, prokuratúre, na polícii. Jednoducho, boj o demokraciu je trvalý a ja som veľmi rád, že ľudia našli cestu a zavŕšili svoj boj v roku 2020, keď poslali skupiny politikov, ktorí dnes sú oficiálne obvinení z toho, že viedli mafiu, do úzadia“ uzavrel Naď.

Predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš pripomenul obete totality. „Štyri stovky mužov a žien boli v rokoch 1945 až 1989 usmrtené zločineckým režimom na hraniciach Československej socialistickej republiky pri pokuse o útek za slobodou a lepším životom. Odkaz 17. novembra si musíme pripomínať neustále. Zvlášť v čase, keď v bezprostrednej blízkosti slovenských hraníc zúri vojna a sloboda tam už nie je samozrejmosťou. Nezabúdajme, poučme sa z histórie a pripomínajme si hrdinský boj za naše základné ľudské právo – právo na slobodu,“ povedal Šipoš.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program