Bezpečnosť státisícov účtov je ohrozená. OĽANO vyzýva Kažimíra, aby rizikový návrh zákona prerobil
Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) upozorňuje na novelu zákona o bankách (ide o nepriamu novelu cez zákon o riešení krízových situácií na finančnom trhu), ktorá môže ohroziť bezpečnosť citlivých údajov občanov. Ministra financií Petra Kažimíra vyzvali, aby zákon stiahol na prepracovanie.
Podľa tieňového ministra financií a hospodárstva Eduarda Hegera (OĽANO) je v zákone riziková časť, ktorá oprávňuje ministerstvo financií a Finančnú správu žiadať od bánk pravidelné zasielanie údajov o pohyboch na účtoch všetkých firiem, živnostníkov, iných samostatne zárobkových osôb či nadácií, neziskových organizácií a občianskych združení. „Hrozí tu riziko, že sa budú tieto údaje zneužívať, či už na špehovanie a šikanovanie občanov a nepohodlných podnikateľov, ako sme toho boli v minulosti svedkami,“ upozorňuje Heger.
Heger spochybnil argumenty ministerstva financií, ktoré tvrdí, že takýmto opatrením sa zefektívni výber DPH a Slovensko by sa mohlo dostať na priemer EÚ. „Zefektívniť výber DPH a odstrániť úniky na DPH je úplne kľúčové, ale k tomu má už dnes Finančná správa údajov dosť,“ povedal Heger s tým, že ministerstvo má k dispozícií tzv. kontrolný výkaz, daňové priznania či prístup k celému učtovníctvu, vrátane bankových účtov, po vyžiadaní. „Na základe týchto údajov Finančná správa tvrdí, že spomedzi necelých 300-tisíc firiem, ktoré DPH musia platiť, je rizikových 3 300. Tieto firmy sú predmetom tých najväčších únikov DPH a Finančná správa nie je ani teraz schopná od nic získať chýbajúce miliardy eur. Namiesto toho chce mať prístup k ďalším informáciám o 600-tisíc firmách, hoci dnes nevie poriadne skontrolovať spomínaných 3 300 firiem,“ tvrdí Heger a pokračuje: „Buď finančná správa nevie s kontrolným výkazom pracovať, alebo nemá záujem nájsť tých, ktorí podvody páchajú, čoho dôkazom je napríklad pán Bašternák.“
Hlavným problémom je podľa Hegera ohrozenie bezpečnosti občanov. „Finančná správa bude mať prístup k transakciám všetkých firiem, tým pádom k transakciám ich zákazníkov, čiže obyvateľov Slovenska. Tiež bude mať prístup k informáciám o elektronických platbách, či už v lekárni, u psychológa, nákupe televízora, alebo o mzdách všetkých zamestnancov, všetkých členov odborov, všetkých uhrádzaných nájmoch, príspevkoch cirkvám a podobne,“ upozornil Heger.
Ako uviedol expert OĽANO na ekonomiku a podnikanie Peter Kremský, každý platiteľ DPH, či je to firma alebo živnostník, v súčasnosti posiela finančnej správe kontrolný výkaz DPH v elektronickej podobe. „Z neho si Finančná správa môže spárovať transakcie medzi firmami a zistiť, či vratky DPH sú oprávnené, či faktúry sedia s faktúrami u partnerskej firmy a podobne. Podozrivé operácie potom Finančná správa preveruje,“ uviedol Kremský a pokračoval: „Každá firma alebo živnostník, ale aj neziskovka, má už teraz vo svojom účtovníctve aj výpisy z účtu. Pri daňovej kontrole si môže Finančná správa tieto výpisy skontrolovať. Ak by ich daňovník náhodou “stratil”, môže si ich vyžiadať od banky, ktorá musí archivovať kópie. Takže Finančná správa má prístup k výpisom z účtov už teraz, nie je však automatický, ale v prípade daňovej kontroly.“
Ak by podľa Kremského spomínaná zmena zákona prešla, mali by policajti aj ministerstvo automaticky všetky výpisy aj bez vedomia daňovníka. „Tieto dáta by tak boli oveľa ľahšie zneužiteľné, či už hackermi, nepoctivými úradníkmi alebo policajtmi, či politikmi, ktorí by chceli poškodiť svojich politických alebo ekonomických oponentov,“ upozornil s tým, že by sa začali oveľa viac využívať hotovostné operácie. „Vracali by sme sa do “doby kešu”, kde je ešte viac priestoru pre daňové úniky, zatajovanie príjmov a podobne. Teda presne opačný účinok na verejné financie, ako očakáva ministerstvo,“ povedal.
Podľa P. Kremského by ľudia tiež začali viac nakupovať v zahraničí, aby sa vyhli sledovaniu Finančnou správou. „Každý ich nákup kartou alebo cez internet by sa totiž dostal na výpise predajcu do systému Finančnej správy. Opäť únik daní zo štátnej kasy,“ dodal Kremský.
Ako uzavrel Eduard Heger, vláda chce mať k dispozícií informácie o tom, ako ľudia míňajú peniaze. „To však vyzlieka občanov Slovenska do naha. Táto vláda, ktorá je vo svete známa, ako vláda, počas ktorej zavraždili na Slovensku novinára a jeho snúbenicu, ktorá je vo svete známa ako vláda, ktorá sa podieľa na únose cudzieho občana, v žiadnom prípade nemôže mať prístup k tak citlivým dátam. Jej kredit jej to vyslovene bráni,“ vyjadril sa Heger a dodal: „Vláda si najprv potrebuje získať dôveru a až potom žiadať citlivé dáta. A to sa tejto vláde už nepodarí. Preto vyzývame ministra financií, aby tento paragraf z tohto zákona stiahol na prepracovanie, tak, aby nebola ohrozená bezpečnosť citlivých údajov občanov, ale cieľom by mal byť postih podvodníkov, ktorí daň krátia.“