Zatiaľ čo Robert Fico podával demisiu, ministri podpisovali biznis pre „našich ľudí“

V čase, keď Robert Fico ako premiér podal 15. marca 2018 pod tlakom verejnosti demisiu, Zbor väzenskej a justičnej stráže uzatvoril zmluvu s víťazným uchádzačom na vybudovanie integrovaného bezpečnostného systému. Ide o firmu VEL Security a.s. (predtým BMN Security), ktorá je prepojená na druhého súťažiaceho v obstarávaní – SBS Bonul. Firmu v minulosti vlastnila dcéra Miroslava Bödöra (majiteľa SBS Bonul), Miriam Gombíková. Okrem toho je Miriam Gombíková spolu so svojím otcom konateľkou firmy Bonul od roku 2017. Obidve firmy úzko spolupracovali, komunikovali a koordinovali svoju činnosť, aby sa mohli masívne obohatiť na štáte. Usvedčuje ich niekoľko dôkazov. BMN Security v konzorciu Unitec Holding urobila v ponuke pre štátnu poisťovňu rovnakú matematickú chybu ako víťazný Bonul. Podľa účtovných dát pochádzajúcich z policajného vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa Bonul na tržbách VEL Security podieľal v rokoch 2014 – 2017 až troma štvrtinami. Vyšetrovateľ v prípade zaistil účtovné dáta viacerých firiem napojených na blízkych ľudí Mariana Kočnera. Napríklad v roku 2016 si Bonul pripísal pri tržbách viac ako 63 miliónov eur pomerne nenápadný zisk necelé 4 milióny. Vel Security, ktorého väčšina tržieb pochádzala práve od Bonulu, dokázala pritom na čistý zisk premeniť väčšinu svojich tržieb – z 12,2 miliónov príjmov vykázala 7,7 miliónov eur čistého zisku.

Súťaž preveroval pre podozrenia z kartelovej dohody aj Protimonopolný úrad. Prešetrovanie bolo ukončené v decembri 2018 a bez nálezu. „Úrad prešetrovaním nezistil skutočnosti, ktoré by odôvodňovali začatie správneho konania vo veci možného porušenia zákona o ochrane hospodárskej súťaže,“ reagoval úrad na otázku, ako bol prípad uzavretý. Vo vedení Protimonopolného úradu pôsobili viacerí funkcionári blízki oligarchovi Štefanovi Czuczovi. Jeho firma Trajekt plus má pritom blízko k Bödörovcom. Czucz s firmou blízkou nitrianskemu oligarchovi spolu vlastnia pozemky pri Leviciach, ktoré obaja získali v podozrivých reštitúciách.

Nakoniec došlo k spravodlivosti aspoň čiastočne. V roku 2020 prišli firmy SBS Bonul a VEL Security o bezpečnostnú previerku. V roku 2021 VEL Security bola vymazaná z registra partnerov, čo znamená, že nemôže robiť obchody so štátom. V roku 2022 ÚVO potvrdil, že Zbor väzenskej a justičnej stráže nepostupoval v zmysle zákona a udelil mu za toto verejné obstarávanie pokutu vo výške 25 tisíc eur.

Zdroj:
https://veronikaremisova.blog.sme.sk/c/481455/zatial-co-robert-fico-podaval-demisiu-ministri-podpisovali-biznis-pre-nasich-ludi.html
https://domov.sme.sk/c/8050563/dalsi-naznak-spriaznenosti-ochraniek-bonul-a-jej-super-urobili-tu-istu-chybu.html

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko