Rok 2018 z pohľadu novinárskej slobody
Rok 2018 bol pre novinárov nezvyčajne tragický. Podľa organizácie Reportéri bez hraníc prišlo po celom svete násilným činom o život 81 novinárov vrátane ich pomocníkov a blogerov. Je to o 16 viac, ako rok predtým. Medzi nimi aj slovenský novinár Ján Kuciak, zabitý nájomným vrahom vo vlastnom dome spolu so svojou snúbenicou Martinou Kušnírovou. Najviac ich bolo zavraždených v Afganistane, Mexiku či USA.
Vo väzení sa pre výkon svojho povolania ocitlo až 335 novinárov. Je zarážajúce, že desiatky z nich sú uväznení v krajinách, kam Slováci bežne chodia na dovolenku, napríklad v Turecku alebo Egypte. Ďalšie krajiny, kde novinári najviac sedia vo väzení, sú Čína, Bahrajn, Azerbajdžan alebo Saudská Arábia.
Žiaľ, ku krajinám, ktoré si málo vážia slobodu médií, sa v končiacom roku zaradilo aj Slovensko. Dlhodobé slovné útoky na novinárov zo strany vládnych predstaviteľov vyvrcholili vraždou investigatívneho novinára a jeho snúbenice. Následné pokojné protesty ľudí označili niektorí politici za pokus o štátny prevrat, za čo polícia dokonca organizátorov vyšetrovala.
Nedávno zasa polícia a súdy po vystúpení aktivistov proti pokračovaniu ťažby uhlia zareagovali ich uväznením. Až po reakcii opozície a mimovládnych organizácií sa Generálna prokuratúra zasadila o ich prepustenie.
Je veľmi silným varovným signálom, že štátna moc na Slovensku v končiacom roku 2018 neváhala napádať garantované slobody tlače, prejavu a pokojného zhromažďovania občanov. Pevne stojíme proti takýmto útokom na slobody ľudí, pretože môžu viesť až k ohrozeniu ich životov.
Slovensko sa práve pre nerešpektovanie slobody médií zo strany vlády za dva roky prepadlo v celosvetovom rebríčku Reportérov bez hraníc o 15 miest. Vyzývame preto vládu, aby v budúcom roku verejne garantovala slobodu médií, účinne chránila novinárov pred útokmi politikov a kriminálnych živlov a zasadila sa za rešpekt spoločnosti k tým, ktorí bojujú za jej očistu aj za cenu osobného rizika.
Viac na: https://rsf.org/en/barometer