Prečo Smer berie zdravotníctvu peniaze?
Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) nepovažuje nový rozpočet za „dobré správy“ pre zdravotníctvo, ako ho minulý týždeň nazvali minister financií Peter Kažimír spolu s ministerkou zdravotníctva Andreou Kalavskou. Tvrdí to tieňový minister zdravotníctva za OĽANO Marek Krajčí, podľa ktorého je nevyhnutné do zdravotníctva investovať väčší objem financií.
Krajčí upozornil, že Slovensko je dlhodobo na chvoste spomedzi krajín OECD v investovaní do zdravotníctva a vo výdavkoch nás už predbehlo Česko aj Maďarsko. „Pokiaľ je naša politika nastavená tak, že nemáme funkčný inštitút pripoistenia a Smer škrtí poplatkovú politiku v zdravotníctve, je dôležité, aby štát do zdravotníctva prispieval za svojich poistencov viac,“ uviedol Krajčí s tým, že ak by sa peniaze v zdravotníctve využili efektívne, dožili by sme sa v priemere o šesť a pol roka dlhšie, ako dnes. „V EÚ máme najnižšie dožitie v plnom zdraví a Slováci sa dožívajú nízkeho priemerného veku.“ doplnil Krajčí.
Podľa návrhu rozpočtu verejnej správy má ísť do zdravotníctva o 140 miliónov eur viac v porovnaní s očakávanou skutočnosťou za tento rok. Avšak len výdavky na valorizáciu platov pre lekárov a zároveň na zvýšenie platov pre sestry, pôrodné asistentky a stredný zdravotnícky personál o 10% budú predstavovať sumu 200 miliónov eur. “Ďalšie výdavky v zdravotníctve budúci rok stúpnu minimálne o 100 miliónov eur. Je preto jasné, že do zdravotníctva by mala vláda dať minimálne o 160 miliónov eur viac ako navrhuje,“ vyjadril sa Krajčí.
Plánovaná platba štátu za svojich poistencov (2,95 milióna poistencov, najmä deti, nezamestnaní a dôchodcovia) bude budúci rok historicky najnižšia. Zatiaľ čo v minulom roku štát zaplatil za svojich poistencov viac ako 1,2 miliardy eur, čo predstavovalo 3,71% z priemernej mzdy, tento rok za nich štát mieni zaplatiť len 960 miliónov eur, teda 2,84%. „Sme v období rekordnej konjunktúry a od ekonomicky aktívnych poistencov by poisťovne budúci rok mali získať 4 miliardy eur. Rekordné príjmy bude mať aj štát na daniach, z ktorých financuje platby za svojich poistencov. Nerozumieme prečo potom plánuje platiť za svojich poistencov len 2,84 percenta, pričom ekonomicky aktívni poistenci platia do poisťovní 14 percent,“ povedal Krajčí s tým, že ak sa plánovaný rozpočet zdravotníctva nenavýši, budeme sa opäť boriť s rovnakými problémami, ako každý rok.
„Vyzývame ministra financií Petra Kažimíra a pani ministerku Kalavskú, aby prehodnotili návrh rozpočtu na budúci rok. Je dôležité, aby si uvedomili, že zodpovedná politika je tá, ktorá v čase rekordných príjmov do štátnej pokladnice neškrtí zdroje v zdravotníctve, ale využíva ich tak, aby sme dlhodobo podfinancované zdravotníctvo pozdvihli na novú kvalitatívnu úroveň. Žiaľ, pri takomto rozpočte môžeme o tom iba snívať,“ uzavrel Marek Krajčí.