Ďalší dôkaz Gröhlingovej neschopnosti
V posledných mesiacoch sa na Slovensku rozmáhajú rozsudky, ktoré hovoria o segregácii rómskych žiakov v našom systéme vzdelávania. Na tento problém upozorňuje aj Európska komisia, ktorá poslala Slovensko do tretej fázy infringementu za vzdelávanie rómskych žiakov.
Hnutie OĽANO hovorí o problémoch vo vzdelávaní rómskych detí dlhodobo a od roku 2013 do parlamentu predkladá zákon o povinnej predškolskej výchove rómskych detí práve s podporou strany SaS. Europoslanec za OĽANO Peter Pollák st. je presvedčený, že ak dieťa nepríde do základnej školy pripravené, s veľkým predpokladom skončí v špeciálnej základnej škole. “Kým bola strana Sloboda a Solidarita v opozícii, tak spolu s nami stála na jednej barikáde pri mnohých zákonoch vrátane povinnej predškolskej výchovy. Akonáhle sa však SaSka stala vládnou stranou a pán Gröhling sa stal ministrom, mali zrazu veľký problém tento návrh zákona prijať,” upozornil Pollák st.
Poslanec NR SR Peter Pollák ml. pripomenul, že pred týždňom predstavil exminister Gröhling svoj tím “odborníkov” na školstvo. “Sú to žiaľ tí istí ľudia, ktorí blokovali návrh o povinnej materskej škole pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia od 3 rokov. Vďaka týmto ľuďom je Slovensko v poslednej fáze infringementu a hrozí nám vysoká pokuta,” povedal Pollák ml. a pokračoval: “Nepotrebujeme riešenia odborníkov z Bratislavy. Do programového vyhlásenia vlády sme napísali manuál, ako zodpovedne pripraviť rómske deti na úspešný vstup do základnej školy. Dnes máme v rukách rozhodnutie krajského súdu, ktoré hovorí, že za nesprávne zaraďovanie rómskych detí do špeciálnych škôl je zodpovedné ministerstvo školstva.”
Podľa Polláka ml. tiež školy a poradne idú často ruka v ruke a robia si z rómskych detí biznis. “Mnohým deťom sme takto doslova zobrali budúcnosť. Žiaľ, veľa z nich nebude uplatniteľných na pracovnom trhu a skončia ako poberatelia sociálnych dávok,” dodal.
Líder OĽANO Igora Matovič upozornil, že voči rómskym deťom sa správame zvláštnym spôsobom. “Keď sú malé, necháme, aby ich vychovávalo doslova blato medzi chatrčami. Keď majú 6 rokov, prídu do školy a nevedia po Slovensky, dáme mu odklad o jeden rok. Keď príde o rok neskôr a stále po Slovensky poriadne nehovorí, povie sa že toto vyzerá na mentálnu retardáciu a zaradia ho do špeciálnej školy,” vyjadril sa Matovič a pokračoval: “Výchova v špeciálnej škole nás stojí o 80% viac kvôli vyššiemu normatívu. Po 10 rokoch v špeciálnej škole vychádza človek, ktorý zvyčajne nemá v rukách ani výučný list. Na 80-90% sú to všetko budúci poberatelia sociálnych dávok.”
Podľa Matoviča sme tu mali neschopného ministra zo strany, ktorá spôsobila škody vo výške stoviek miliónov eur. “A to nie len pre hroziacu mastnú pokutu z Európskej komisie, ale za 3 roky Gröhlingovho ministrovania vyrobil svojou neaktivitou približne 15 000 ďalších detí, ktoré sú odkázané na budúcnosť bez budúcnosti,” uzavrel Igor Matovič.