R. Mikulec: Použitie paragrafu 363 si vysvetľuje každý po svojom
„Vnímam, že paragraf 363 je síce zakotvený v trestnom poriadku, ale jeho použitie nie je jasné a vysvetľuje si ho každý po svojom,“ uviedol v novom podcaste OĽANO minister vnútra Roman Mikulec. Použitie paragrafu 363 podľa neho vyvoláva veľkú polemiku laickej aj odbornej verejnosti, a preto v tejto veci víta podanie prezidentky Zuzany Čaputovej na Ústavný súd SR. Podľa Mikulca nie je dobré, a v porovnaní s inými krajinami aj netradičné, že proti tomuto nástroju neexistuje žiaden opravný prostriedok. On sám by so zmenou paragrafu 363 súhlasil.
Pripustil, že použitie paragrafu 363 generálnym prokurátorom môže byť frustrujúce. Za každým prípadom je totiž obrovský kus práce vyšetrovateľov, a to v často politicky exponovaných prípadoch, do ktorých boli zapletení politici, špičky Smeru, vysokí predstavitelia polície, ale aj vplyvní ľudia, sudcovia, či prokurátori. A dnes o nich svedčia ich vlastní nominanti. Množstvo káuz je podľa Mikulca veľmi smutný obraz toho, v akej realite sme tu žili za 12 rokov vlád Fica a Pellegriniho.
Podľa ministra síce existovala o paragrafe 363 debata aj v koalícii, ale nenašla sa zhoda. „Ja sám som presadzoval odbornú debatu o 363, aby priniesla raz a navždy výsledok a povedalo sa, či je tento paragraf dobré zmeniť,“ zdôraznil. To, že Sme rodina brzdila možnosť zmeny paragrafu 363 nepokladá za ústupok zo strany OĽANO.
Pri hodnotení rezortu vnútra minister poukázal na to, že dôveryhodnosť policajného zboru sa za jeho pôsobenia zvýšila zo 41 na 62 percent. „My sme dali voľné ruky polícii, polícia to aj ukázala občanom a spravodlivosť platí pre všetkých ľudí rovnako.“
Mikulec poukázal na to, že od nástupu do funkcie prichádzala jedna kríza za druhou. Všetky tieto krízy sa však zvládli aj napriek tomu, že po nástupe do funkcie chýbali základné krízové postupy a procesy, a poddimenzované boli personálne, aj finančné možnosti. Zároveň uviedol, že za takmer tri roky vo funkcii sa ministerstvu podarilo tieto postupy vypracovať a dnes fungujú.
Ministerstvu sa zároveň darí zlepšovať personálne, finančné a materiálne zabezpečenie a zároveň pritom postupuje transparentne. Ako príklad uviedol, že do predbežných trhových konzultácií na tender na telové kamery sa prihlásilo 16 firiem. Na margo nákupov minulých vlád povedal, že „mnohé firmy nám hovoria, že sa nedalo prihlásiť do tendra na ministerstvo vnútra, pretože systém bol zavedený tak, že sa niekto rozhodoval, kto a čo bude konkrétne dodávať.“ Predchádzajúce vedenie nakupovalo všetko bez koncepcie a išlo pritom o predražovanie zákaziek a korupciu.
Mikulec nevylúčil, že ak dostane ponuku na pokračovanie v politike, bude kandidovať do parlamentu. Na otázku, či je rozhodnutý, uviedol: „Úplne sto percentne nie, pretože ja sa teraz maximálne sústredím na svoju prácu. Samozrejme príde ten bod, kedy debaty o politickej budúcnosti budú prioritnejšie ako momentálne.“ „Vôbec to nevylučujem, skôr naopak,“ zdôraznil minister. Podľa neho je dôležité, aby všetky demokratické sily postupovali spolu a aby náš štát opäť nedrancovali Fico a Pellegrini tak, ako to robili za svojich vlád. „Demokratické sily by sa mali sústrediť na to, aby sme občanov SR nevrátili do doby, keď tu bude opäť Róbert Fico stavať systém našich ľudí.“
Videocast si môžete pozrieť tu
Podcast OĽANO nájdete na Spotify alebo vo všetkých podcastových aplikáciách.