Vládne opatrenia vedú k likvidácii denných stacionárov
Poslanci hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) tvrdia, že vládna novela zákona o sociálnych službách výrazne predražuje systém odkázanosti. Podľa nich vrátila Slovensko dozadu.
Tieňová ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Soňa Gaborčáková tvrdí, že štát neuváženými krokmi zlyháva pri starostlivosti o ZŤP deti či seniorov v ich domácom prostredí. „Ministerstvo zdvihlo v januári 2017 opatrovateľský príspevok o žalostných 30 eur. Ďalšie navýšenie príde až v septembri tohto roku. Od januára taktiež zaniklo 80 zariadení opatrujúcich chorého člena rodiny na niekoľko hodín denne. 2400 ľudí a ich rodiny stratili možnosť vypomôcť si so starostlivosťou o ZŤP dieťa, či seniora,“ uviedla Gaborčáková a pokračovala: „Minulý rok denným stacionárom poskytovalo ministerstvo príspevok 184 eur. Po novom je to v drvivej väčšine prípadov výrazne menej.“
Gaborčáková ďalej uvádza, že podľa vládnej novely by časť príspevku, ktorou je príspevok na prevádzku od 10 do 200 eur, mali poskytovať obce. „Mnohé však tvrdia, že nemajú dostatok finančných prostriedkov. A aby toho nebolo málo, novela zaviedla každodenné podpisovanie klienta do dochádzky,“ povedala Gaborčáková, podľa ktorej vládna novela nezohľadňuje ani vek pri poskytovaní príspevku na starostlivosť. „Starostlivosť o deti je výrazne drahšia ako u seniora. Novela tiež predražuje službu aj tým, že o ľahšie postihnutých klientov sa musí starať rovnaký počet zamestnancov, ako pri ťažko postihnutých klientoch,“ vyjadrila sa Soňa Gaborčáková s tým, že ide o nesprávne nastavenie systému, ktoré bude mať za následok útlm alebo až zánik stacionárov, zhoršenie zdravotného stavu postihnutých a následne vyššie výdavky štátu. „Rodičia detí, ktorí by mohli a chceli pracovať takto musia ostať doma,“ dodala Soňa Gaborčáková.
Poslankyňa za OĽANO Silvia Shahzad upozornila, že boj ministerstva proti tacionárom bol už v minulom roku zbytočný, pretože prísnejšie podmienky platili od marca roka 2017. „Podľa štatistík, v roku 2017 boli podmienky nastavené tak, že denné stacionáre vznikali len veľmi ťažko. Iba v Prešovskom kraji bol v roku 2015 a 2016 enormný nárast stacionárov, ale aj tých zaniklo najviac ešte v roku 2016. Dnes si žiadny stacionár nemôže dovoliť fungovať bez toho, aby nemal naplnenú kapacitu. A tak sa aj klienti stávajú rukojemníkmi vo svojom zariadení. Pracovať pod takýmto tlakom je veľmi frustrujúce,” upozornila.
„Ministerstvo práce dnes hrá opäť mŕtveho chrobáka, aj keď je to práve ono, ktoré urobilo ďalšiu zmenu zákona,” uviedla Shahzad, podľa ktorej vládne zmeny zákonov prichádzajú narýchlo a bez dostatočného času na aplikáciu do praxe. „Medzi schválením zákona a jeho účinnosťou by malo byť aspoň pol roka,” dodala Shahzad.
Podľa poslankyne Anny Verešovej (OĽANO) stoja za postupnou likvidáciou stacionárov predstavitelia strany SMER, konkrétne minister Richter. „Použili rovnaký scenár, ako pri chránených pracoviskách v roku 2013. Nevedia, čo robiť s narastajúcimi výdavkami, tak verejne vyhlásia, že do systému podpory denných stacionárov treba zaviesť poriadok, pretože mnohí príspevok zneužívajú,“ uviedla Verešová s tým, že v taktom prípade by bola na mieste kontrola poskytovateľov a odobratie licencie tým, ktorí podporu zneužívajú. „Nie, tak to nerobia. Všetkým, aj kvalitným a čestným siahnu na príspevky a tým ich vystavia prirodzenej likvidácii. Plošná likvidácia služby pre občana je neférová a nespravodlivá. Vláda sa rozhodla, že nepôjde cestou podpory ambulantných služieb, ktoré sú v konečnom dôsledku lacnejšie. Prijatá novela sociálnych služieb je v úplnom protiklade k modernej filozofii sociálnej práce,“ vyjadrila sa Verešová a dodala: „Vyzývame preto ministra práce, sociálnych vecí a rodiny k zmene zákona o sociálnych službách tak, aby tí, ktorí potrebujú služby denných stacionárov neprišli o šancu na lepší život.“