SCP Ružomberok: Klamstvá a zastrašovanie zamestnancov
Podľa lídra hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO-NOVA) je privatizačná zmluva SCP Ružomberok neplatná a podnik teda naďalej patrí štátu, t.j. nám všetkým.
„Privatizér Milan Fiľo okradol a podviedol 3 948 zamestnancov tým, že im neodovzdal 15 percent zo 67%-percentného podielu, ako to mal urobiť podľa privatizačnej zmluvy. Mal tak urobiť do 6 mesiacov po privatizácii. Fiľo to neurobil, tým pádom zmluva neplatí, fabrika nie je jeho, ale opäť patrí štátu, všetkým občanom. Vyzývam premiéra Fica, aby začal okamžite konať a vrátil podnik do rúk ľuďom. Má plné ústa reprivatizácie, tak nech sa konečne postaví za práva podvedených ľudí a ich rodín, a nech prestane chrániť jedného oligarchu a svojho osobného priateľa Milana Fiľa,“ hovorí I. Matovič.
Zároveň priblížil akým spôsobom sa Milan Fiľo dostal ku všetkým podielom vo fabrike.
„Najskôr Fiľo ako 29-ročný junák, ktorý v papierenskom biznise nikdy nerobil, v septembri 1996 kupuje 67 percent fabriky – podiel hodný 5,5 miliardy korún kúpil za 1,1 miliardy. Za ďalších 30 percent bola rakúska firma Frantschach ochotná zaplatiť 2,5 miliardy korún. Fiľo o rakúskej ponuke vie, ale chce si ukradnúť aj tento podiel a tak s Mečiarom a kumpánmi vymyslia cestičku, ako to zahrajú: Tento podiel vo fabrike dáme „akože“ zamestnancom, „lebo si to zaslúžia viac ako nejaký investor“, firmu však následne umelo udržíme v stratách, na Vianoce zamestnancom nedáme 13. a 14. plat a povieme, že nie sú peniaze, nech predajú svoje akcie – za jednu im dáme 3000 korún a ešte budú radi. Hodnota jednej zamestnaneckej akcie však nebola 3 tisíc korún, ale v skutočnosti 250 tisíc korún – podľa ponuky rakúskeho Frantschachu. O čom vtedy zamestnanci vôbec nevedeli.“
Podľa poslanca za hnutie OĽANO-NOVA Jozefa Viskupiča žijú ľudia v Ružomberku v atmosfére strachu. „Som však rád, že niektorí z nich napriek tomu našli odvahu prehovoriť a odkryť pozadie týchto podvodov. Keďže ide o tisíce občanov a dosiahnutie ich práv je verejným záujmom, vyzývam média verejnej služby, aby dali priestor diskusii na túto tému. Títo ľudia nemajú problém sa vyjadriť a k tomu vyzývam aj druhú stranu – pána Fiľa. Nech nezavádza, že ponúkame nepravdivé informácie, pretože vychádzame z podkladov z archívu Fondu národného majetku a predkladáme jasné a podložené fakty a argumenty. Aj samotní okradnutí zamestnanci sa o týchto podvodoch dozvedeli až po dlhých rokoch, keďže privatizačná zmluva bola utajená. Nikto nevedel, že Fiľo mal dať ľuďom 15 percent. Až keď všetky informácie vyplávali na povrch, bývalí zamestnanci sa postupne začali pridávať k občianskemu združeniu Ružomberský papier.“
Na tlačovej konferencii vystúpili aj ľudia, ktorí zverejnili, že do predaja akcií boli doslova nútení, prebiehalo to pod nátlakom, s vyhrážkami a vydieraním. Ide o ľudí zo spomínaného OZ Ružomberský papier, ktoré dnes združuje už 700 podvedených zamestnancov.
„Vedúci môjho pracoviska nám vyslovene povedal, že ak nepredáme akcie, tak prídeme o prácu. Mnoho ľudí predalo, nikto nechcel vyhadzov, navyše vtedy bola každá koruna dobrá, bolo pred Vianocami a nedali nám žiadne prémie,“ spomína Janka Javorková, bývalá dlhoročná zamestnankyňa.
Rudolf Kostúrik pracoval v SCP takmer 40 rokov: „Akcie sme kupovali, aby sme boli aspoň akým takým partnerom väčšinovému majiteľovi. O pol roka však začali tlaky, že máme akcie predať. Vraj kto nepredá, príde o prácu, alebo že ak pracujú vo fabrike dvaja z rodiny, tak jedného vyhodia. Odmietol som podpísať predaj a okamžite nasledoval tvrdý nátlak. Nielen hrozby výpoveďou, oni mi rovno povedali, že ma bez podpisu ani nepustia z fabriky von! Alebo ma vyhodia tak ako tam stojím, v pracovnom tričku a montérkach. Nepustili by ma ani do šatne prezliecť sa, hoci som sa bránil, že moje oblečenie či hodinky predsa nepatria fabrike. Napokon som pod týmto tlakom podpísal, pričom za chrbtom mi stála „gorila“, až potom ma pustili von z podniku.“
Ernest Fajta pracoval spolu s manželkou vo fabrike 25 rokov. „Nechceli sme predať, no doslova nás dotlačili, vraj prídeme o prácu. Napokon manželku aj tak prepustili a ja som musel tiež dať výpoveď.“ Podvedení zamestnanci dali spoločne za hrubý nátlak na nich vyvíjaný trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru.
Matovič tvrdí: “Takto sa Fiľo dostal podvodne a extrémne lacno aj ku zvyšnej časti SCP. Od ľudí pod nátlakom podiel odkúpil za pár miliónov korún a následne ten istý podiel predal za 1,92 miliardy Sk rakúskej spoločnosti Neusiedler – Mondi.”