Riešením na Kotlebove hliadky vo vlakoch sú praxou overené rómske občianske hliadky

Líder hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO—NOVA) Igor Matovič a expert hnutia pre rómsku problematiku Peter Pollák dnes predstavili riešenie na zabezpečenie poriadku vo vlakoch, v ktorých už od volieb pôsobia „Kotlebove hliadky“. Riešením je projekt Rómskych občianskych hliadok, ktorý vytvoril a v roku 2014 uviedol do praxe práve P. Pollák, ktorý bol vtedy splnomocnencom vlády pre rómske komunity.

“Čerstvý zákon ministerky Žitňanskej je úplne bezzubý, nič nerieši. Kotleba po voľbách napochodoval do vlakov, potom to vláda 9 mesiacov riešila a následne príde s takýmto impotentným návrhom. Kotlebovi stačí, aby povedali, že nie sú hliadka a nikto im nič nemôže… Ak totiž aj zasiahnu – ako občania – nič neporušia. Takýto zákon nám priniesli štyria právnici – JUDr. Žitňanská, JUDr. Fico, JUDr. Kaliňák a JUDr. Danko, toto je tá ich hrádza proti extrémizmu. A ľudom, ktorí cestujú týmito vlakmi a oprávnene majú strach o svoju bezpečnosť, alebo tým, ktorí nechcú byť Kotlebovcami strážení, nijako nepomohli. Zákon má veci riešiť, nie byť iba Potemkinovskou dedinou, iba ilúziou. Liek na túto “kotlebovskú chorobu” je pritom jednoduchý – rómske občianske hliadky.”

Hliadky fungovali do decembra 2015 a hoci boli financované z eurofondov, štát tento projekt nepochopiteľne zastavil… V hliadkach pôsobilo 325 Rómov. “Nasaďme do týchto problémových spojov práve týchto overených ľudí. Určite skôr zabezpečia poriadok s ľudmi z vlastného etnika, vedia si ustrážiť svojich. Projekt sa veľmi osvedčil, hliadky chválili obce, mestá i polícia. Strana Most má svojho splnomocnenca pre rómske komunity, ale ten za 10 mesiacov nebol schopný obnoviť tento úspešný a preverený projekt. Minister Kaliňák hovorí, že máme málo policajtov. V tom prípade neplytvajme ich silami na stráženie poriadku v obciach s osadami, či vo vlakoch, ale využime týchto “hotových”, pripravených ľudí z fungujúcich rómskych hliadok a zaplatia to eurofondy,” hovorí Peter Pollák.

“Ak z odskúšaných Rómov urobíme strážcov poriadku, bude to najsilnejší krok proti rasizmu v nás. Radi budú Rómovia, aj my ostatní. Nebojme sa odvážnych riešení, ktoré navyše môžu len a len pomôcť,” dodal Matovič.

Členovia Rómskych občianskych hliadok zabezpečovali mnoho činností – dohliadali na dodržiavanie nočného kľudu v lokalite i v celej obci, predchádzali vzniku konfliktov jednak v rámci komunít, ale aj medzi komunitou a väčšinovým obyvateľstvom. Napomáhali hliadkam Policajného zboru SR a obecnej polície, ohlasovali protiprávne konanie, udržiavali verejný poriadok, poskytovali občanom základné právne informácie v oblasti ochrany verejného poriadku i ochrany životného prostredia. Zabraňovali poškodzovaniu majetku, ochraňovali domy či chaty. Boli nápomocní pri zabezpečovaní a organizácii kultúrnych a športových podujatí organizovaných obcou, či komunitou. Pomáhali rôznym profesiám – komunitným či sociálnym pracovníkom, zdravotníkom, asistentom učiteľa, hasičom, či poštárom, pomáhali pri školách.

Na tlačovom brífingu vystúpili aj Ondrej Ščuka a Marián Lipovský, ktorí boli do decembra 2015 členmi Rómskej občianskej hliadky v Hrabušiciach. Obec má 2700 obyvateľov, viac ako tisíc z nich žije v osade. Štátnej polícii napríklad pomohli odhaliť páchateľov po vykradnutí miestnej materskej škôlky, prichytili tiež páchateľa, ktorý chcel vo dvore okradnúť starú ženu. “Keď sme niekam prišli, ľudia mali pred nami rešpekt. Už len prítomnosť pôsobila preventívne. Poznáme miestnych v teréne, poznáme povahu ľudí, vyrastali sme s nimi. Nám povedia viac ako polícii. Dokážem odhadnúť, či si vymýšľajú, overiť si informácie priamo u ich rodiny a známych. Komunikujeme spolu v materinskom jazyku, policajti nerozumejú. Už len preto, že spolu rozprávame rovnako, majú v nás väčšiu dôveru. Robili sme tú prácu vďačne, a radi by sme ju robili aj naďalej,” poznamenali Rómovia.

AKÉ SKÚSENOSTI PRINIESLA PRAX?

Napriek tomu, že hliadky nie sú ozbrojené, bolo ich pôsobenie mimoriadne efektívne. Hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici Mária Faltániová: „Na ich činnosť boli zo strany Obvodného oddelenia Policajného zboru v Jelšave a občanov mesta zaznamenané len kladné ohlasy. Počas ich pôsobenia došlo v meste k celkovému zlepšeniu verejno-bezpečnostnej situácie a k poklesu priestupkovej kriminality,“ dodala s tým, že občianske hliadky boli nápomocné aj pri organizovaní rôznych kultúrno-spoločenských akcií v meste a podľa potreby im bol upravený pracovný čas.

V Humennom taktiež skvelé ohlasy. Za tie 3 mesiace pomáhali spolu s policajnou hliadkou pomáhali zadržať páchateľov, ktorí v blízkom lese bez povolenia kradli drevo.

V Stropkove pomáhali riadiť dopravu. Primátor Stropkova Ondrej Brendza: „V špičke regulujú dopravu na križovatkách dopravní policajti, aktívna je aj mestská polícia. Občianske hliadky majú na starosti zabezpečiť plynulý prechod chodcov cez priechody križujúce hlavnú cestu.” V Liptovskom Mikuláši pomáhali pri odchyte túlavých psov, asistovali pri vypratávaní bytov po neplatičoch, oznamovali požiare, riešili priestupky v oblasti životného prostredia.

Referent kancelárie vedenia mesta Ján Sokolský. „Rómske občianske hliadky pôsobili v týchto oblastiach: pomáhali pri pasportizácii bytov, ktoré sú v správe mesta a bývajú v nich Rómovia, uplatnili sa pri odchyte túlavých psov, či asistovali pri vypratávaní bytov po neplatičoch. Taktiež oznamovali požiare, nahlasovali narušovanie poriadku a vznik čiernych skládok.“

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program