Hnutie OĽANO-NOVA odovzdá ocenenia za občiansku statočnosť
Dovoľujeme si Vás pozvať na slávnostný koncert pri ktorom bude odovzdávanie ocenenia Radu Ďurka Langsfelda, ktorého prevzatím nás poctia Dáša Mihalcová a Daniela Nehézová. Podujatie je v rámci programu Spájame statočných ktorý organizuje hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO-NOVA) dňa 13. 10.2016 (štvrtok) o 18:00 v Koncertnej sieni Klarisiek na Farskej ulici 1 v Bratislave – Starom Meste. Vstup na toto podujatie je bezplatný.
Súčasťou slávnostného večera je koncert komorného orchestra Cappella Istropolitana, so sólistom Daliborom Karvayom.
Počas večera zaznejú diela:
Samuel Barber: Adagio pre sláčiky, Op. 11
Piotr Iljič Čajkovskij: Meditácia pre husle a orchester, č.1, Op.42
Edvard Grieg: Holdbergova suita, Op. 40,
Spájame statočných
Je program vyhľadávania, podpory a oceňovania ľudí, ktorí majú odvahu prehovoriť a konať tam, kde mnohí mlčia a čakajú. Títo vzácni ľudia sú veľvyslancami nádeje, že svet je možné meniť k lepšiemu činmi každého z nás, ak sú vedené dobrými úmyslami, nezištnosťou, láskou k ľuďom a úctou k pravde. Za občiansku statočnosť a odvahu je takýmto ľuďom udeľovaný Rad Ďurka Langfelda.
Kto bol Ďurko Langsfeld ?
Národovec, učiteľ, dobrovoľník z rokov meruôsmych, ktorý vo chvíli, keď mal možnosť vymeniť svoj život za ideály, vyslovil vetu, ktorá dodnes klope na naše svedomia: „Teraz ma súdia nepriatelia, ale budú ma niekedy súdiť aj Slováci, a u tých by som nechcel prepadnúť!“ Juraj Langsfeld, rodák zo Sučian (1825), bol uhorskými vojakmi obesený na hornom konci Kremnice 28. júna 1849.
Dalibor Karvay
sa narodil 24. júla 1985 vo Vrútkach. Vo veku troch rokov začal hrať na husle pod vedením svojho otca. Absolvoval mimoriadne štúdium na Žilinskom konzervatóriu u Prof. Bohumila Urbana a od roku 1999 študoval na Viedenskom konzervatóriu v triede svetoznámeho Prof. Borisa Kuschnira. Zúčastnil sa taktiež viacerých majstrovských kurzov u uznávaných pedagógov – Eduard Grach, Mintscho Mintschev, Herman Krebbers. Medzi jeho najvýznamnejšie úspechy patrí víťazstvo na stretnutí mladých hudobníkov v Córdobe (1996), cena Eurovízie-Grand Prix Mladý hudobník roka (2002), prvé miesto na súťaži Tibora Vargu (2003), cena Medzinárodnej tribúny mladých interpretov New Talent (2005), víťazstvo na súťaži Davida Oistracha v Moskve (2008). Pozoruhodný bol aj koncert pre princa Charlesa z Walesu v roku 2003 vo Windsor Castle za spoluúčasti Mstislava Rostropoviča. Opakovane prijal pozvanie na Seiji Ozawa International Academy Switzerland. V roku 2009 získal cenu ministra kultúry Slovenskej republiky. Ako sólista spolupracoval s mnohými renomovanými dirigentmi a orchestrami Intenzívne sa venuje aj komornej hre, pričom spolupracuje s osobnosťami – Radek Baborák, Julian Rachlin, Wenzel Fuchs, Boris Kuschnir a iní. Dalibor Karvay hrá na husliach od výrobcu Julia Maria Pasch.
Cappella Istropolitana
Od počiatkov svojej umeleckej činnosti sa Cappella Istropolitana aktívne zúčastňuje na domácom i zahraničnom koncertnom dianí. Účinkovala takmer vo všetkých európskych štátoch, v USA, Kanade, Izraeli, Egypte, Japonsku, Kórei, Turecku, Číne, Macau, Hong Kongu a na Novom Zélande.
Cappella Istropolitana, ktorá vznikla v roku 1983 sa už v roku 1991 stala komorným orchestrom Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy, čo bolo prejavom uznania umeleckého majstrovstva a prínosu k obohateniu hudobného života slovenskej metropoly. V súčasnosti patrí Cappella Istropolitana, najmä vďaka inštrumentálnej virtuozite svojich členov, hudobnej kultúre, interpretačnej disciplíne a mimoriadne vysokej miere vernosti štýlu umeleckého výrazu k prominentným európskym komorným orchestrom.
Popri koncertnej činnosti sa Cappella Istropolitana venuje aj nahrávaniu pre rôzne hudobné spoločnosti. Realizovala doteraz vyše 90 CD nahrávok, naposledy pre EMI. Cappella Istropolitana získala dve platinové CD. Nahrávka symfónií Ignaza Pleyela v jej podaní bola v roku 2000 ocenená odborným časopisom BBC Music Magazine a zaradená medzi 60 najlepších nahrávok roka.