Andrej Danko zrušil dlhoročnú tradíciu Dňa otvorených dverí v parlamente
Poslanci hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti kritizujú predsedu Národnej rady SR Andreja Danka za to, že zrušil dlhoročnú tradíciu Dňa otvorených dverí (DOD), ktorý sa konal vždy na deň Ústavy, 1. septembra. Argumenty o náročnej organizácii podujatí, ktoré súvisia s predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ, neobstoja – v Národnej rade sa totiž žiadna z akcií nekoná.
Ľudia mali počas DOD otvorené dvere v celom parlamente, mohli navštíviť poslanecké kancelárie, priestory, ktoré sú počas bežných prehliadok verejnosti neprístupné, rokovaciu sálu a zvyčajne bol pripravený aj sprievodný program. „Deň otvorených dverí v parlamente bol obľúbenou tradíciou, kedy sa ľudia mohli stretnúť s poslancami, prípadne im klásť aj nepríjemné otázky. Andrej Danko sa zrejme bojí kontaktu s občanmi, keď zrušil dlhoročnú tradíciu a ani neurčil náhradný termín. Nečudujem sa, veď počas svojho pôsobenia v parlamente pre občanov neurobil nič, len bojuje s horalkami, dvojbodkami v logu a hračkárskymi bankovkami,“ uviedla poslankyňa Veronika Remišová.
Zároveň dodala, že deň otvorených dverí je symbolom, že poslanci a inštitúcie štátu sú tu v prvom rade pre ľudí a kvôli ľuďom a nie naopak. „Zrušenie tejto tradície je poľutovaniahodné a len dokazuje, že Andrejovi Dankovi sú otvorenosť a demokratické tradície cudzie. Veď najbližšiu schôdzu otvárame zmenou rokovacieho poriadku, kde Andrej Danko navrhuje obmedziť jediné, čo poslanci v parlamente môžu a majú robiť – hovoriť a upozorňovať, aby zákony slúžili predovšetkým ľuďom, a nie vybraným skupinám.“
Zrušenie tradičného Dňa otvorených dverí údajne súvisí s organizačnou náročnosťou podujatí (2. septembra), ktoré súvisia s tým, že Slovensko predsedá Rade EÚ. Hnutie OĽANO-NOVA je presvedčené, že organizátori predsedníctva o pripravovaných podujatiach vedeli dlhé mesiace vopred a uvedený dôvod je len výhovorkou, aby sa poslanci vládneho zlepenca nemuseli stretnúť s ľuďmi a čeliť nepríjemným otázkam o stave krajiny. Podujatia, ktoré sa uskutočnia v piatok 2. septembra sa navyše nekonajú v Národnej rade, ale na Bôriku, v Redute, na Ministerstve zahraničných vecí a na Bratislavskom hrade. „Nie je predsa možné, aby náš štát nebol schopný zorganizovať vo štvrtok Deň otvorených dverí v parlamente a v piatok stretnutie expertnej pracovnej skupiny pre zmenu klímy na ministerstve zahraničných vecí,“ dodáva Remišová.
Ak by vládne strany a ich poslanci mali úprimný záujem o stretnutie s ľuďmi, podujatie by presunuli na iný termín, prípadne sa mohlo uskutočniť pred začatím slovenského predsedníctva. Andrej Danko však neurčil pre Deň otvorených dverí žiadny náhradný termín.