Novela infozákona: Ľudia by mali vedieť, že štát z ich daní platí právnikovi 540 eur za hodinu

Predstavte si, že štát založí firmu A, kde má 100-percentný podiel. Firma A založí firmu B a má v nej tiež 100 percent. Firma A spolu s firmou B založia firmu C. Koľko je vo firme C verejných zdrojov? Súčasná legislatíva sa tvári, že žiadne. Firma C, hoci hospodári s verejným majetkom nie je povinná zverejňovať podľa súčasného infozákona vôbec nič. Hnutie OĽANO-NOVA preto na najbližšiu schôdzu predloží do parlamentu novelu infozákona, kde sa rozšíri okruh povinných osôb, ktoré sú napojené na verejné zdroje.

Príklad uvedený vyššie nie je vymyslený. Takýchto firiem, ktoré vlastní štát a sú mimo verejnej kontroly je mnoho. „Zoberme si napríklad Slovenskú záručnú a rozvojovú banku, a. s., ktorú založilo Ministerstvo financií. Slovenská záručná a rozvojová banka založila zas firmu B, ktorá sa nazýva SZRB Asset Management, a.s. Slovenská záručná a rozvojová banka a SZRB Asset Management vlastnia spoločne „eseročku“ Slovenský záručný a rozvojový fond. O hospodárení tejto obchodnej spoločnosti, ktorú vlastní štát nevieme vôbec nič. Zopár informácií máme z obdobia, kedy túto firmu ako organizačný nástroj využíval Európsky investičný fond založený. Tak napríklad vieme, že v tom čase Slovenský záručný a rozvojový fond platil za hodinu právnych služieb 180 – 540 EUR. Zaujímalo by ma, koľko platí za právne služby dnes, no SZRF nie je povinná osoba a nadarmo by som sa vypytovala podľa infozákona,“ vysvetlila V. Remišová.

Poslankyňu za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti by tiež zaujímalo, ako napríklad stráži naše peniaze v dozornej rade firmy Slovak Investment Holding, a. s. bývalý minister hospodárstva Pavol Pavlis. Slovak Investment Holding tiež plne vlastní Slovenská záručná a rozvojová banka a tú zasa Ministerstvo financií, no o tom, ako nakladá s verejnými zdrojmi sa veľa nedozvieme. „Alebo koľko platí Národný centrálny depozitár cenných papierov za prenájom svojich kancelárií na Trnavskej ceste. Na stránke nezverejňujú o svojom hospodárení vôbec nič.“

To isté sa týka iných rezortov. V súčasnosti sa chystá veľký projekt jadrového zdroja v lokalite Jaslovské Bohunice, ktorý bude zastrešovať Jadrová energetická spoločnosť Slovenska, a. s. Táto firma, ktorá nie je povinnou osobou v zmysle infozákona, je spoločným podnikom slovenskej Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti, a. s. (JAVYS) a českej energetickej skupiny ČEZ. JAVYS v nej vlastní väčšinový podiel (51 %) a JAVYS zasa stopercentne vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky.

Do parlamentu preto hnutie OĽANO-NOVA predkladá novelu infozákona, ktorá rozšíri okruh povinných osôb, ktoré sú napojené na verejné zdroje. Pretože ak spoločnosť hospodári s verejnými zdrojmi, ľudia by mali mať právo vedieť, na čo míňa spoločnosť peniaze, koľko dáva svojim šéfom, prípadne za čo nakupuje právne služby. Nezávisle na tom, či je to dcéra, vnučka, alebo pravnučka povinnej osoby.

„Okrem tohto problému sme pri rôznych kauzách narazili aj na to, že povinné osoby – štát, mestá alebo obce – nezverejňujú zmluvy, tak ako by mali, respektíve veľmi často obchádzajú zverejňovanie príloh. No v prílohách sú mnohokrát ukryté najdôležitejšie informácie, ako napríklad cenová štruktúra, popis zákazky alebo nakupovaného tovaru. Verejná kontrola a porovnávanie cien nie je možná bez zverejnenia príloh. Systematické sprístupnenie informácií a otvorené vládnutie je jedným zo základných predpokladov odstránenia korupcie,“ poznamenala Remišová.

Líder hnutia OĽANO-NOVA Igor Matovič doplnil, že Veronika Remišová patrí dlhodobo k protikorupčným bojovníkom, ktorí na úkor vlastného času a vlastnej rodiny patrajú po tom, ako štát hospodári s prostriedkami daňových poplatníkov. „Rôzni podvodníci však našli cestičky, ako obísť existujúci infozákon, aby sa nedalo dopátrať k dôležitým informáciám. Niektoré informácie sa hľadajú len ťažko, alebo sa nedajú nájsť vôbec, prípadne sú skryté v prílohách zmlúv, ktoré sa nemusia zverejňovať. Náš návrh tieto nezrovnalosti odstráni.“

Viac informácií a linky k podrobnostiam nájdete na  http://veronikaremisova.blog.sme.sk/

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program