Zmeňme fungovanie Najvyššieho kontrolného úradu, zastavíme tak korupciu a plytvanie
Poslanci za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OľANO-NOVA) predstavili návrh zákona na sfunkčnenie NKÚ a návrh na zmenu voľby jeho predsedu. Tvrdia, že len lepšie fungujúci Najvyšší kontrolný úrad pomôže zastaviť korupciu a plytvanie.
V minulom volebnom období sa diskusia o tom, komu vlastne patrí pozícia predsedu Najvyššieho kontrolného úradu, zvrhla až na nevkusné handrkovanie. Či patrí opozícii, alebo koalícii, či to má byť KDH, alebo nejaká iná strana. Niekoľkoročné divadlo nakoniec dopadlo smutne… Najvyšší kontrolný úrad, napriek tomu, že nie je na verejnosti notoricky známy, plní dôležitú funkciu strážcu verejných peňazí. Mal by vedieť odhaliť nezrovnalosti v hospodárení štátu, vytvárať tlak na štát, aby poskytoval hodnotu za peniaze a upozorňovať na plytvanie našich spoločných peňazí,“ tvrdí poslankyňa za hnutie OĽANO-NOVA Veronika Remišová. NKÚ by podľa nej mal byť strážnym psom a jeho štekanie by malo byť v celej spoločnosti počuť, ak sa deje niečo nekalé. „Nazdávame sa, že žiaľ, momentálne úrad túto funkciu nevykonáva tak ako by mal a preto navrhujeme niekoľko zásadných zmien.“
Prvou zásadnou zmenou je zmena voľby predsedu. Voľba by mala byť dvojkolová, kandidátov na predsedu by mala navrhnúť komisia zložená zo siedmych členov, ktorých menuje koalícia, opozícia, Slovenská komora audítorov, Finančné riaditeľstvo Slovenskej republiky, Generálna prokuratúra Slovenskej republiky, Rada vlády Slovenskej republiky pre mimovládne neziskové organizácie. „Sprísňujeme aj kvalifikačné predpoklady, odborník – nepolitik by mal mať skúsenosti v oblasti pôsobnosti úradu,“ vysvetľuje V. Remišová.
Druhou zmenou je zavedenie možnosti sankcií, ktoré by mohol NKÚ udeľovať. „Podľa nášho návrhu úrad bude mať možnosť udeliť sankciu až do 100 tisíc eur,“ doplnila poslankyňa za hnutie OĽANO-NOVA.
Treťou zmenou je podľa Remišovej návrh, aby sa do plánu kontrol dostali aj podnety opozície. „Ako je možné, že NKÚ doteraz nekontroloval žiadnu politicky citlivú kauzu, ako napríklad kompa, alebo diaľničné mýto? Národná rada bude môcť odporučiť, aby sa do plánu kontrol dostalo minimálne 5 kontrol, z čoho minimálne 3 návrhy budú pochádzať od opozície.“
Návrh zabezpečí aj vytvorenie stáleho výboru Národnej rady pre NKÚ. Jeho úlohou bude prerokovať kontrolné závery, správy a stanoviská NKÚ a najmä požadovať informácie a vysvetlenia k zisteným kontrolným záverom.
Zmeny vychádzajú z návrhu občianskej iniciatívy Štrngáme za zmenu. Čiastočne o nich v parlamentnej rozprave hovoril aj súčasný predseda NKÚ, ktorý si uvedomuje nevyhnutnosť posunúť NKÚ od formálnych kontrol k skutočným kontrolám výkonnosti a zisťovaniu, či za vynaložené peniaze občania naozaj dostávajú adekvátnu hodnotu.
„Sfunkčnenie NKÚ pokladám za mimoriadne dôležité pre dobré fungovanie našej krajiny, a preto v najbližších dňoch oslovím všetkých predsedov poslaneckých klubov koaličných strán a budem žiadať podporu pre tento návrh. O to viac, že pod návrhy iniciatívy Štrngám za zmenu sa podpísali dve z koaličných strán – Most a Sieť. V tomto návrhu nie je žiadna ideológia, je to len úprimná snaha o to, aby ten, kto vyhral voľby nemohol všetko. A týka sa to rovnako vlády Smeru, ako sa to bude týkať prípadnej pravicovej koalície,“ dodala Veronika Remišová.
Poslanec Alan Suchánek tiež pripomenul nedávny výrok premiéra Fica, podľa ktorého musel jeho Smer pred voľbami bojovať s mimovládnymi organizáciami. „Mimovládky sú predsa organizácie, ktoré pomáhajú štátnej správe, upozorňujú na problémy, hľadajú riešenia, a v niektorých veciach dokonca suplujú štát. Preto je divné, že premiér s nimi bojuje, keď obaja majú spoločný cieľ. Tiež upozorňujem, že v poslednej správe NKÚ je v súvislosti so zdravotníctvom spomínaný len známy eHealth. Plánovaná investícia na zavedenie eHealth bola 40 miliónov eur, Národné centrum zdravotníckych informácií deklaruje, že doteraz eHealth stál 62 miliónov a správa NKÚ hovorí, že k 31. 12. 2015 stál tento projekt 125 miliónov. To sú obrovské rozdiely, a je potrebné zistiť, aká je skutočnosť. NKÚ by teda mal robiť viac kontrol v oblasti zdravotníctva. Pamätáme si kauzy centrálneho príjmu v Košiciach, stravovanie v univerzitných nemocniciach, či predražené nákupy prístrojov.“