Sloboda tlače nie je samozrejmosťou, novinári a médiá si lepšiu ochranu zaslúžia
Nezávislé mediálne spravodajstvo a slobodné médiá sú nevyhnutnou súčasťou demokratickej spoločnosti. Kvalitné a objektívne médiá plnia nezastupiteľnú kontrolnú funkciu. Práve novinári a médiá upozornili na mnohé kauzy, ktorých riešenie v konečnom dôsledku pomohlo zlepšiť podmienky v štáte, či novým a kvalitnejším spôsobom nastaviť pravidlá.
Sloboda tlače však nie je samozrejmosťou. Podľa údajov UNESCO bolo v roku 2020 v celosvetovom meradle zavraždených 76 novinárov. Ďalší čelili prenasledovaniu, či vyhrážaniu sa. Na Slovensku si v tejto súvislosti musíme stále pripomínať vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Tento čin odštartoval zásadné spoločenské zmeny, ktoré vyústili až do výsledku parlamentných volieb v roku 2020.
Koalícia, na ktorej čele OĽANO stojí, si preto aj do Programového vyhlásenia vlády dala cieľ zlepšovať mediálne prostredie aj cez väčšiu ochranu novinárov a ich zdrojov. Tento základný cieľ ostal aj v Programovom vyhlásení vlády Eduarda Hegera, o ktorom aktuálne rokuje parlament. „Už v prvom roku vládnutia sme urobili konkrétne kroky na zlepšenie mediálneho prostredia a slobody novinárov. Napríklad sme presadili verejné vypočutie kandidátov do Rady pre vysielanie a retransmisiu, čo ocenila aj medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc. Členov Rady RTVS volíme verejne a zrušili sme aj diskrimináciu regionálnych televízií a rádií oproti celoplošným. Inicioval som kontrolu hospodárenia verejnoprávnej RTVS, či zvýšenie objemu vysielania pre národnosti vo verejnoprávnom médiu,“ hodnotí predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Kristián Čekovský. „Nemôžeme však ostať stáť na polceste. Pripravujeme postupnú reformu RTVS. V krátkom čase predstavíme zmenu spôsobu voľby generálneho riaditeľa RTVS tak, aby bol jeho výber profesionálnejší. Pripravenú máme novelu zákona o vzniku nezávislej Etickej komisii RTVS, ktorá zvýši ochranu novinárov vo verejnoprávnej televízii a rozhlase a Ministerstvo kultúry pripravuje nový mediálny zákon, ktorý predloží v najbližších mesiacoch. K zlepšeniu mediálneho prostredia môže prispieť každý poslanec,” dodáva Kristián Čekovský.
Slovensko je stále ostrovom slobodných médií v strednej Európe. Potvrdila to aj nedávna správa o slobode tlače rešpektovanej organizácie Reportéri bez hraníc. Slovensko v rebríčku slobody tlače pre rok 2021 zaznamenalo drobný pokles a obsadilo 35. miesto, podobne ako v roku 2019. Reportéri bez hraníc príčiny vidia v čakaní na spravodlivosť pri potrestaní objednávateľov vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, či v koncentrácii médií v rukách oligarchovi. Slovensko je však v oblasti slobody tlače na tom lepšie ako Česko, Maďarsko a Poľsko. Pre hnutie OĽANO je sloboda tlače základnou hodnotou. Vyhrážanie a sledovanie konkrétnych novinárov, ku ktorému došlo v ostatných mesiacoch, odsúdila ministerka kultúry Natália Milanová, predseda parlamentného mediálneho výboru Kristián Čekovský, ale aj minister vnútra Roman Mikulec.
Svedkami vyhrážania, či sledovania konkrétnych novinárov sme boli v nedávnom období aj na Slovensku. O konkrétnych problémoch slobode tlače a ich riešení preto musíme hovoriť aj v našich podmienkach,“ dodáva Kristián Čekovský.
Komplexný sumár doterajších splnených cieľov v mediálnej oblasti nájdete tu.