Aktuality

24.04.2014
Video sa spustí po kliknutí na obrázok.
23.04.2014
Poslanec za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti Branislav Škripek žiada ministra práce, sociálnych vecí a ...
15.04.2014
Poslanci za hnutie OĽaNO chcú riešiť záchranu slovenskej pôdy na mimoriadnej schôdzi NR SR Poslanci za hnutie OBY...
11.04.2014
Od mája nám hrozí, že prídeme o vlastnú slovenskú zem pod nohami. Nie je to prvý apríl, je to fakt. Od 1. mája si ...
10.04.2014
Dobrý nápad sa dočkal realizácie. V Turni nad Bodvou dnes odštartovali projekt so samovýrobou paliva pre Rómov. Po...
04.04.2014
Líder hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti Igor Matovič, združenie Democracy International – globálna koalí...
30.03.2014
„Víťazstvo Andreja Kisku je obrovským zadosťučinením pre všetkých ľudí, ktorí s hrôzou sledovali, ako Robert...
28.03.2014
Poslanci za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti predkladajú na aktuálnej schôdzi parlamentu novelu o hazar...
28.03.2014
Aspoň jeden darček na Svetový deň učiteľov... Poslanci za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti viackrát ape...
27.03.2014
Poslanci hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti dlhodobo upozorňujú, že v našej krajine chýba systém, ktorý b...
celý zoznam >>

Mikuláš Huba Prof. RNDr. , CSc.


Rok narodenia: 1954
povolanie: ve­dec, ochranár
Mikuláš Huba na facebookuMikuláš Huba na webeblog - Mikuláš HubaMikuláš Huba na youtube
Málokedy za uplynulých 24 rokov bolo u nás znechutenie politikou, sklamanie a nutkanie rezignovať silnejšie, ako práve pred voľbami v roku 2012. Ale práve preto sa mi zdalo, že je najvyší čas prekonať prirodzený odpor k vstupu do aktívnej politiky. Napokon, tú druhú možnosť – nekandidovať – sme ja i väčšina mojich priateľov volili predošlých 22 rokov a výsledok je ten, že zo slovenského parlamentu vymizli nielen ochranári, ale pomaly aj akýkoľvek environmentálne gramotní ľudia, zanikol výbor pre životné prostredie a ochranu prírody a z tejto témy, jednej z kľúčových v civilizovanej Európe, sa stalo v slovenskej politike niečo úplne marginálne. Ak už nie presvedčenie, tak elementárny pud sebazáchovy by nám mal hovoriť, že takáto situácia je naďalej neudržateľná. Avšak téma životného prostredia nie je jediná, ktorá ma zaujíma. Európa i celý svet sa ocitli na osudovom rázcestí. Sú tam vlastne už dávnejšie, len teraz to už musí byť jasné aj slepému. A v diskusii na tému "ako ďalej?" by nemal chýbať hlas nestraníkov, ochranárov a protagonistov udržateľných spôsobov života.

Poslanecká kancelária:
Mierové nám. č. 29, 1. posch.
Trenčín
Tel.: 0905 469 707
E-mail: mikulas.huba@nrsr.sk
E-mail (asistent): medal@changenet.sk
Úradné hodiny: PO 14:00 - 18:00

Aké zákony som predložil - moja legislatívna iniciatíva

Ako som hlasoval - záznam mojich hlasovaní v parlamente

Členstvo v parlamentných výboroch:
Výbor NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie (predseda)

Môj Životopis:
Ocenenia:
Laureát Ceny Josefa Vavrouška i Dominika Tatarku, ocenenia k výročiam vzniku TANAP-u, SZOPK ai.,

Pôsobenie:
Prestížne zahraničné pobyty a funkcie v medzinárodných organizáciách (od r. 1990), aktívna účasť na kľúčových medzinárodných podujatiach, vrátane dvoch svetových summitov a 7 európskych ministerských konferencií, členstvo v Predsedníctve SNR a vedenie jej Výboru pre životné prostredie (1990 – 1992), vedenie Rady Štátneho fondu kultúry Pro Slovakia (1991 - 1992), člen Smenu SAV (od r. 2001),  rozsiahla a často citovaná publikačná a edičná činnosť (od r. 1975), vedenie významných domácich a medzinárodných projektov, 35 rokov vo vedení viacerých mimovládnych organizácií: od sekcie na ochranu ľudovej architektúry a bratislavskej ochranárskej organizácie, cez spoluautorstvo a editorstvo Bratislavy/nahlas (1987) vedenie Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny (1989 – 1993) či Spoločnosti pre trvalo udržateľný život (od r. 1993) až po aktivizmus v rámci Bratislavy – otvorene i Mimovládneho výboru Naše Tatry. V 70. a 80. rokoch 20. storočia vedúca osobnosť polooficálneho ochranárskeho hnutia na Slovensku.

Dosiahnuté vzdelanie a kvalifikácia:
VŠ: RNDr. Prírodovedecká fakulta UK, Bratislava, CSc. (Geografický ústav SAV), hosťujúci doc. (Prírodovedecká fakulta UK), doc. (Technická univerzita Zvolen), Prof. (Prešovská univerzita).

Jazykové schopnosti:
anglicky, rusky, základy nemčiny

Iné znalosti a prax: 
- esejistika, publicistika, literárna činnosť (ocenené napr. Cenou talianskej nadácie Lanza za najlepší článok publikovaný v európskych odborných časopisoch, Čestnou cenou Dominika Tatarku a dvakrát Cenou SAV za popularizáciu vedy, práca s drevom, záhradkárstvo, vinárstvo...)
- návšteva a čiastočné poznanie cca 80 krajín + cca 30 štátov/provincií v rámci USA a Kanady, návšteva asi 150 národných parkov na všetkých kontinentoch, okrem Antarktídy.
 
Vlastnosti  a záujmy:
turistika, cestovanie, cyklistika, oprava pamiatok, lyžovanie, fotografovanie, literatúra, divadlo (z pozície diváka)
 
Prečo práve Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti?
V prvom rade, splnili niekoľko mojich základných podmienok: nielenže nevyžadujú členstvo v strane, ale sú programovo antistranícki.  Inými slovami, nahlas vystupujú proti partokracii, ktorá je, podobne ako korupcia, tunelovanie, netransparentnosť a necitlivosť voči prírode, krajine,  pamiatkam a odkázaným jednotlivcom či skupinám, sama o sebe jednou z najväčší zrád a sprenevier voči občianskym ideálom Novembra 89. Sú tiež programovo proti životu na dlh. Dostáli sľubu, ktorý mi dali než som kandidoval - že za nimi nie sú žiadne špinavé či inak pochybné peniaze. A napokon, na kandidátke je celý rad skutočných nezávislých osobností, slušných, hodnotných a obetavých ľudí,  ktorí  tak vystupovali nielen pred voľbami, ale sú takými aj prvej skúsenosti s parlamentnou politikou a v podstate už odkedy ich poznám.
 
Čo presadzujem v parlamente:
Vo všeobecnosti: vystupovanie za naplnenie ideálov Novembra 89, teda proti korupcii, klientelizmu a partokracii, proti zadlžovaniu vo všetkých oblastiach spoločenského života, za očistu verejného života a za posilnenie občianskej spoločnosti, proti násiliu, arogancii, xenofóbii a rasizmu, proti privatizácii verejného priestoru, devastácii prírody a krajiny, proti tolerancii verejnej správy i celej spoločnosti voči cynickému a egoistickému počínaniu developerov a iných novodobých „produktov“ slovenského chápania raného kapitalizmu, ktorí kompromitujú slušných podnikateľov, okrádajú verejnosť o verejné priestory a zvyšujú ekologický, ekonomický i kultúrny dlh Slovenska.

V konkrétnych oblastiach: advokácia vo sfére dlhodobo marginalizovaných tém: životné prostredie, ochrana prírody a krajiny, pamiatky a kultúrne dedičstvo, veda a výskum, zdravotníctvo a sociálna starostlivosť, kultúra, menšiny, rodová rovnosť ai., ale aj poukazovanie na prehliadané súvislosti a kauzality v záujme udržateľnejšej budúcnosti.