Erika Jurinová a Branislav Škripek navštívia Slovákov žijúcich v Amerike a podpíšu s nimi Memorandum

Erika Jurinová a Branislav Škripek navštívia Slovákov žijúcich v Amerike a podpíšu s nimi Memorandum

Podpredsedníčka NR SR Erika Jurinová a europoslanec Branislav Škripek (obaja OĽaNO) cestujú na pozvanie krajanských spolkov na zahraničnú pracovnú cestu do Kanady a USA. Stretnú sa tam predovšetkým so zahraničnými Slovákmi, úspešnými podnikateľmi, politikmi so slovenskými koreňmi, ale tiež so zástupcami kultúrnych a spoločenských spolkov zachovávajúcich slovenské tradície. Absolvujú aj rozhovory s konzervatívnymi kanadskými a americkými politikmi a vymenia si názory na súčasné spoločensko – politické dianie vo svete. „Spolupráca so slovenskými komunitami v zahraničí by mala byť dôležitou súčasťou zahraničnej politiky štátu. Tieto komunity pomáhajú k propagácii Slovenska, prezentujú našu kultúru, podporujú turizmus, nadväzujú vzťahy a kontakty, vrátane obchodných vzťahov. Aj preto ma mrzí, že sú zanedbávané a doteraz sme nevyužili ich potenciál,“ uviedla Erika Jurinová. V zahraničí žije približne 1,3 milióna Slovákov, ktorí podľa oboch poslancov predstavujú dôležitý zahraničnopolitický aj hospodársky potenciál. „Musím, žiaľ, skonštatovať, že slovenská spoločnosť si dosiaľ nedokázala vytvoriť k zahraničným Slovákom adekvátny vzťah. A takisto ani jedna doterajšia politická garnitúra neprejavila dostatok záujmu o problémy a spoluprácu s komunitou Slovákov, najmä od Slovenska na západ, čo považujem za obrovskú chybu. Je načase to zmeniť,“ dodal poslanec Európskeho parlamentu Branislav Škripek. Počas 6-dňovej pracovnej cesty do Kanady a USA navštívia poslanci Toronto, New York aj menšie mestá v Kanade a USA. V Kanade sa stretnú s honorárnym konzulom Michaelom Martincekom, predsedom Kanadskej základiny pre umenie a divadlo Dušanom Tóthom, veľvyslancom Slovenskej republiky Andrejom Drobom, s podnikateľmi slovenského pôvodu, porozprávajú sa s inšpiratívnymi kanadskými politikmi, zúčastnia sa kultúrnych i náboženských podujatí. V USA, v New Yorku navštívia slovenskú školu, stretnú sa s jej učiteľkami, s veľvyslancom Slovenskej republiky na Misii SR pri OSN Františkom Ružičkom, generálnou konzulkou Slovenskej republiky v USA Janou Trnovcovou, s predsedom Slovenskej ligy v Amerike Danielom F. Tanzonem, či šéfredaktorom „Slováka v Amerike“ Milanom Čubom.

Dôležitým aktom a súčasťou návštevy oboch poslancov v Amerike bude podpis „Memoranda Slovákov žijúcich v Spojených štátoch amerických a Kanade“, ktoré Slováci žijúci v zahraničí podpíšu pri príležitosti 100. výročia podpisu Clevelandskej dohody, ktorá bola prvým dokumentom o spoločnom postupe Čechov a Slovákov v boji za národné oslobodenie. Považuje sa tiež za začiatok slovenských politických snáh o národné oslobodenie Slovákov spod cudzej nadvlády, samostatnosť a vytvorenie vlastného štátu.

V Memorande pripomínajú: „vždy keď bolo Slovákom na Slovensku najťažšie, dostávali konkrétnu podporu a pomoc od Slovákov žijúcich v zahraničí, či v časoch národnostného útlaku v Uhorsku, či v časoch ohrozenia spoločnej štátnosti s Čechmi, napadnutia Slovenska fašistickým Maďarskom v období nemeckej okupácie, komunistického prevratu, okupácie vojskami Varšavskej zmluvy, či bojov a snažení o slovenskú samostatnosť a štátnu suverenitu,“ a vyjadrujú nádej, že sa „spoločnými silami podarí dosiahnuť zmeny, o ktoré sa slovenské zahraničie dlhoročne usiluje, najmä v oblasti vzdelávania, vedy a výskumu, volebného práva, televízneho a rozhlasového vysielania, propagácie Slovenska, či kultúrnej a ekonomickej diplomacie a že spoločne prispejeme k tomu, aby sa na Slovensku upevnila demokracia a právny štát a aby najmä mladí ľudia neboli nútení odchádzať za lepším životom do cudziny, ale s pocitom vlastenectva mali záujem budovať lepšie a krajšie Slovensko.“ Erika Jurinová a Branislav Škripek chcú byť pripojením svojich podpisov garantmi aktívnych vzťahov medzi Slovenskom a zahraničnými Slovákmi.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program